vibrace při 60km/h

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Niraj
Příspěvky: 12
Registrován: 21 říj 2020, 16:01

vibrace při 60km/h

Příspěvek od Niraj »

Zdravím
od včerejška mi začalo auto jakoby vibrovat při stabilní jízdě kolem 60km/h. Jako když jede člověk po hrbolaté cestě, nebo po kočičích hlavách.
Podotýkám, že na holé vysolené silnici. Do volantu to nejde, takže jsem se jako první zaměřil na zadní kola.
Závaží na nich nechybí, bouli na pneu jsem nikde nenašel - ale kola jsou obalená sněhem, tak to není 100%. Teď jsem měřil tlak a při -8°C je tam 1,5baru. Což se zdá být málo, pro Comfort tam mám doporučení na předku i zadku 2,0 baru (ale to předpokládám, že je myšleno při nějaké běžné teplotě, jakože 20°C). Nevím o kolik klesne tlak v mrazech (?) No a pak jsem si všimnul, že mám vnitřní strany disků (plecháče) plný sněhu. Jak jsem o víkendu po té sněhové nadílce musel prorážet cestu od baráku k silnici, tak se tam nahromadil sních a nějak zapomněl vylítat při jízdě pryč.
Mohlo by něco z tohoto (menší tlak, sních v disku) způsobovat to klepání auta při jízdě?

Každopádně asi odpoledne zkusím zajet do pneuservisu, shodit kola, vyčistit je, dofoukat a zároveň zkontrolovat vyvážení ... A pak se uvidí
Opel Zafira 1.8, 88kW, r. 2014. Najeto 180 tis.km
Litomyšl
Reklama
 

Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 1777
Registrován: 01 úno 2012, 09:35
Bydliště: kutnohorskokolínské pohraničí

Re: vibrace při 60km/h

Příspěvek od Colommbo »

Ahoj! S klesající teplotou klesá i tlak v pneumatikách, proto se doporučuje zimní obutí foukat klidně "o tři čárky" víc, než je předepsáno (jedna a půl je fakt hodně málo.) A když se k tomu přidá zmiňovaný sníh nalepený/namrzlý na discích, musí to být znát. Očisti a dofoukni kola a mělo by to být v pořádku. :)
P.S. Kdysi jsem ještě s Omčou na mokré silnici a hodně blbých gumách vyjel z ostré vracečky až mimo vozovku do příkopu, že mě museli hodní lidé zpátky vytáhnout traktorem. Když jsem pak odjížděl, první desítky metrů, než odlítala mokrá hlína z vnitřku kol, jsem měl pocit, že mi kola upadnou... :oops:
W124 E320 R6 Coupé 1994
Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 186
Registrován: 21 čer 2019, 17:51
Bydliště: Hospoda u Třebíče

Re: vibrace při 60km/h

Příspěvek od vasekpetr1 »

Budeš překvapen, co dokáže sníh, zmrzlý na led v disku! Vibrace jdou spolehlivě od toho. ;)
Zafira B black line, Z19DT, 2008, WIN: W0L0AHM759G0031xx, 210 tkm
...a bydlím v Hospodě - Červené....
Niraj
Příspěvky: 12
Registrován: 21 říj 2020, 16:01

Re: vibrace při 60km/h

Příspěvek od Niraj »

Jj, tohle drncá i s řidičem tak, že mám pocit, že se o mě pokouší tachykardie :-)

OK, vymyslel jsem to tak, že kousek od práce máme myčku, takže vezmu ten sníh z disků vapkou. Jinak se tam memám jak dostat, musel bych lehnout pod auto do sněhu a nějakým škrábákem to tam v leže šťouchat. To se mi fakt nechce. A naproti myčce je čerpačka s dofoukáváním, tak to hned vezmu ještě tam. K tomu dofoukávání ještě - když to v mrazu fouknu na 2.0 bar, tak by to mělo být ok, ne? Ty "tři čárky navíc", jak píšeš, to je asi myšleno v době, než začne mrznout, aby to pak tím mrazem kleslo na tu správnou hodnotu. Když ale teď budu foukat už v mrazu, tak to hned na tu správnou, že?

No, a pak budu mít celou cestu domů na zjištění, jestli to pomohlo. Kdyby ne, tak projíždím kolem pneuservisu, tak bych zkusil zabočit ještě tam.
Večer dám vědět, jak jsem dopadl.

A díky moc.
Opel Zafira 1.8, 88kW, r. 2014. Najeto 180 tis.km
Litomyšl
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 1777
Registrován: 01 úno 2012, 09:35
Bydliště: kutnohorskokolínské pohraničí

Re: vibrace při 60km/h

Příspěvek od Colommbo »

Niraj píše: 04 pro 2023, 10:44 ...Ty "tři čárky navíc", jak píšeš, to je asi myšleno v době, než začne mrznout, aby to pak tím mrazem kleslo na tu správnou hodnotu...
Ano, tak to bylo myšleno, kontrola/úprava tlaku v době přechodu na zimní obutí. Ony ty čárky navíc stačí i dvě... :)
W124 E320 R6 Coupé 1994
Niraj
Příspěvky: 12
Registrován: 21 říj 2020, 16:01

Re: vibrace při 60km/h

Příspěvek od Niraj »

Ahoj, tak se zdá, že je po problému. Odsněhováno, dofouknuto a zatím klid.
Pro jistoutu jsem se stavil ještě v pneuservisu, poptat se na případné dovážení, a že prej tu měl za poslední dny už 2 lidi se stejným problémem :-) A vzdycky disky plné sněhu.

Takže moc vám děkuju za info, sám jsem netušil, že sníh může způsobit až toto.
Díky moc
Opel Zafira 1.8, 88kW, r. 2014. Najeto 180 tis.km
Litomyšl
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 1777
Registrován: 01 úno 2012, 09:35
Bydliště: kutnohorskokolínské pohraničí

Re: vibrace při 60km/h

Příspěvek od Colommbo »

Jo, sníh dokáže být pěkná sviňa - na silnicích i v discích... :)
W124 E320 R6 Coupé 1994
Odpovědět

Zpět na „Zafira B“