Výměna oleje

Moderátoři: Astra - R@SAG, mattonecz, klm121, Moderátoři

Odpovědět
sladas opc
Příspěvky: 1026
Registrován: 08 bře 2011, 10:26

Re: Výměna oleje

Příspěvek od sladas opc »

Menit olej po 30ti tisicich km je naprosta blbost..a to ze vyrobce pise at pise..on nepotrebuje aby ti auto vydrzelo..
Opel astra K 1.4turbo 110kw..dynamic..led matrix,navi,18bicolor atd..
Reklama
 

Sunman
Příspěvky: 1334
Registrován: 22 čer 2011, 23:06

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Sunman »

chlapci, nic nedolievam lebo uz asi siedmykrat pisem ze ziadny z oplov ktore som mal olej nezral ani nezerie.
samozrejme ze olej je zdegradovany najma palivom. urobil som doma test skusobnou metodou. ktoru som kupil v ATna novom oleji, po 5t a 25t. vysledky po 5 a 25 boli takmer rovnake.

ale to je jedno. zakladna otazka je: kolko ma vydrzat motor vo vasom aute?
vacsina vas jazdi 20t takze 15rokov je vam malo?
kto jazdi 50t auto zjavne potrebuje na pracu a tak ci tak ho vymeni pri 200t pretoze nebudu spolahlive ine veci nez aby sa na neho mohol dennodenne spolahnut.
no a po kolkych rokoch ste menili tu brzdovku a chladiacu kvapalinu?
mahlpo
Příspěvky: 46
Registrován: 18 úno 2013, 18:34

Re: Výměna oleje

Příspěvek od mahlpo »

Já se musím přiznat, že brzdovou kapalinu jsem u Forda měnil po 5 letech a chladící kapalinu zatím ne, jelikož interval výměny má 10 let. Chtěl jsem to měnit také po 5 ti, ale dočetl jsem se, že origo chladicí kapalina má v sobě příměs a pozitivně prodlužuje životnost..... A vzhledem k tomu, že po 8 mi letech stejně budu měnit rozvody a vodní pumpu, tak kapalina půjde ven tak či tak - takže o 2 roky dříve než je interval výměny :-)
Takže teď babo raď, takhle bych teoreticky mohl říci, že olej bych mohl také měnit po 20 anebo 30000ks (Ford/Opel) :-)
Sunman píše:chlapci, ujasnite si, čo vlastne chcete. Chcete meniť po 10000km tak si to meňte a ignorujte že servis vám napísal 30000km. My, ktorí veríme technike jazdíme podľa palubného počítača. Mám tiež astru súkromne 1.7 diesel, tá jazdí momentálne asi 10t za rok a len krátke vzdialenosti. Má 250t, palubný počítač pýta výmenu presne za rok.
Vectra C 2.2DTI mala interval 50000km a neviem o tom, že by niekto zadrel motor. Myslím, že skôr než motor opotrebíte vaše autá budú dávno na vrakovisku.

tiež prosím XMIRA nepleť dve veci: životnosť oleja na palubnom počítači a množstvo oleja v motore sú dve kompletne rozdielne veci. Jazdiť s tým, že sa nepozriem na mierku oleja aspoň 1x za 5000km nesvedčí o extra starostlivosti o auto o ktorú na druhú stranu chceš tak dbať.
Na druhej strane je pravda, že olej u Opla trpí viac na rozdiel od koncernu, kde sa olej vymení za 30000km 2x, pretože spotreba oleja je približne rovnaká ako u Š100 u Opla nehrozí. Za posledných 7 oplov som olej nepotreboval a teda mením po 30000km. V najhoršom prípade klesla hladina po nejakej drastickej jazde z max úrovne do polovice medzi min a max. Napriek tomu, že to viem tak pred odchodom na dovolenku a aj po príchode na miesto, čo je v mojom prípade ca 1600km kontrolujem hladinu oleja mierkou. Rovnako vodu v chladiči a hydraulickú kvapalinu.

ešte poznámka k dedkovi čo čumí ako pružina - napriek tomu že v knižke má ďalšiu výmenu po 30000km bude mu na palubke svietiť po každom otočení kľúča že má olej vymeniť. Takže normálne mysliaci človek, ktorý sa nevyzná v autách vôbec zájde do servisu a bude reklamovať, že niečo nesedí. Tam mu niekto vysvetlí ako to funguje. rovnako normálne mysliaci človek tam snáď tiež pôjde keď pri inej poruche palubný počítač píše že "navštívte čo najskôr servis" alebo svieti nejaká signálka.

Ale máš pravdu, existujú ľudia, ktorí to budú ignorovať - hneď dvoch takých dokonca osobne poznám - po týždňoch jazdy s textom "OEL MANGEL" sme naliali 3.5 L oleja kým mierka začala byť na dolnom konci zašpinená od oleja. Skončilo to pridretými piestnymi krúžkami takže motor žral liter na 1000km.
Ten druhý mal francúza a keďže nevedel čo je HUILE dojazdil motor až do kompletného zadretia.
Ale to bolo v čase keď autá na nás ešte nerozprávali po česky/slovensky.
Kvôli takýmto ľuďom v USA musí byť v návode k mikrovlnke napísané, že sa nesmie používať na sušenie mačiek...

Nech vám to jazdí na dovolenke bez porúch.
Apropo - keď sa bavíme o starostlivosti o auto a máme taký strach o chudák motor: po koľkých rokoch meníte brzdovú kvapalinu a chladiacu kvapalinu? Verím že sa tu nájdu takí, ktorí to neurobili ešte nikdy ale olej menia po 10000km :mrgreen:
blesk
Příspěvky: 233
Registrován: 05 zář 2016, 10:28

Re: Výměna oleje

Příspěvek od blesk »

5 let na brzdovku tu uz je snad rekord. Na to bych nervy nemel. Menim po 2 letech podle planu. Chladici v Yamaha Fordu jsem taky mel snad 9 let, protoze bylo napsano 10 a netekla - na rozdil od Opla kde tekla, ale stejne ma Opel myslim 6 let a vymena. Radeji vymenit nez nechat rozezrat hlinik.
mahlpo
Příspěvky: 46
Registrován: 18 úno 2013, 18:34

Re: Výměna oleje

Příspěvek od mahlpo »

Musím říci, že po těch 5 ti letech fakt bylo znát, že už to nebrzdilo jak má. Někde jsem viděl interval 2 či 3 roky a tím se budu řídit. Prostě jsem to vychladil a zapomněl na to, že by to chtělo vyměnit brzdovku...
Uživatelský avatar
MatejZ
Příspěvky: 12
Registrován: 28 úno 2018, 08:28

Re: Výměna oleje

Příspěvek od MatejZ »

Sunman píše:chlapci, nic nedolievam lebo uz asi siedmykrat pisem ze ziadny z oplov ktore som mal olej nezral ani nezerie.
samozrejme ze olej je zdegradovany najma palivom. urobil som doma test skusobnou metodou. ktoru som kupil v ATna novom oleji, po 5t a 25t. vysledky po 5 a 25 boli takmer rovnake.

ale to je jedno. zakladna otazka je: kolko ma vydrzat motor vo vasom aute?
vacsina vas jazdi 20t takze 15rokov je vam malo?
kto jazdi 50t auto zjavne potrebuje na pracu a tak ci tak ho vymeni pri 200t pretoze nebudu spolahlive ine veci nez aby sa na neho mohol dennodenne spolahnut.
no a po kolkych rokoch ste menili tu brzdovku a chladiacu kvapalinu?
Nějak jsem nepochopil ten Tvůj test (možná je to tím, že jsem blonďatej), takže ani nechápu, co jsi tím chtěl říct :D

Jinak; první auto (Focus 1. gen.) i druhý (oktávka 1. gen.) absolvovalo výměny brzdovky po dvou letech; u forda jsem chladící neměnil, protože mi to auto někdo pak ukradl, a oktávku jsem koupil po GO, a zvládla dosloužit dřív, než na tu výměnu došlo ;) U Astry to zatim neřeším; mám to auto rok, a až mi v servisu řeknou, že je na to čas, tak to nechám udělat..
Opel Astra K 2017 Inno, pastel white
1.4T 110Kw, 29k+ km
Uživatelský avatar
mattonecz
Moderátor
Příspěvky: 2267
Registrován: 06 čer 2016, 16:19
Bydliště: Praha

Re: Výměna oleje

Příspěvek od mattonecz »

já nechápu co tu řešíte 7 stránek. 99% zbytečnej bullshit
2022 Audi A4 Allroad 40TDI 150kw
ex 2022 Audi Q5 50 TDI - 3.0 V6 TDI 210kw
ex 2016 Astra 1.4T 92KW
mahlpo
Příspěvky: 46
Registrován: 18 úno 2013, 18:34

Re: Výměna oleje

Příspěvek od mahlpo »

Co je podle tebe bulshit? Kazdeho zajima neco jineho a kdyz se forum zaobere necim co zaujima uzsi spektrum tak to neznamena,ze to tu nesmime probrat?. Ty tu brecis v jinem vlaknu,ze ti auto trha a klepe,kdyz to ctu,tak hlavne ze mas auto s chipem aby to melo vykon,ale hlavne ze tocis motor na 5 tku v malych otackach at si s tim turbo poradi... :-) Btw. Jsem na ford forum a tam nejsou uzivatele auta jako ty a nikoho nenapadaji.mm, Tak jsem zvedavy, zda se projevis jako charakter anebo jako buran a ted me za muj nazor zacnes napadat.... Ja se tu snazim ostatnim pomoci a ty? :-)
Naposledy upravil(a) mahlpo dne 27 čer 2018, 21:19, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
mattonecz
Moderátor
Příspěvky: 2267
Registrován: 06 čer 2016, 16:19
Bydliště: Praha

Re: Výměna oleje

Příspěvek od mattonecz »

jak můžeš vědět jak jezdim :D
už na první stránce sem psal, že měnit max po 15tis a vysvětloval jak se to počítá. teď je tu 6 dalších stran o ničem. sunman pise nesmysly jako že měnit po 30 atd.
takže ano, 90% spam a nesmysl, vše 100x dokola napsané. jako ve vlákně o trhání, které by klidně mohlo mít 10 stran místo 400
2022 Audi A4 Allroad 40TDI 150kw
ex 2022 Audi Q5 50 TDI - 3.0 V6 TDI 210kw
ex 2016 Astra 1.4T 92KW
Uživatelský avatar
MatejZ
Příspěvky: 12
Registrován: 28 úno 2018, 08:28

Re: Výměna oleje

Příspěvek od MatejZ »

Chlapi, nehádejte se :lol: Abyste věděli, tak jsem se stejně rozhodl to nechat vyměnit; v BS Autu mají akci na "mimořádnou výměnu oleje" a dávají 50% slevu na olej + nejaky dalsi slevy okolo (takže budu mít defacto olej za skoro real stock price :lol: ). Nechám si tam zároveň omrknout i jiný kravinky (mám pocit, že mi začalo zezadu v oblasti kufru něco rezonovat na nerovnostech, ale zaboha nemůžu přijít na to CO - to by ale bylo do jinýho threadu), takže to prostě vezmu jako takovou údržbu před odjezdem. Jinak i za mě osobně jsem toho názoru, že bych měl měnit olej v tom inervalu 15-20k. Původní příspěvek se týkal fakt spíše toho, proč mi píšou do servisky věci, který jsou prakticky nesmyslný.. :D
Opel Astra K 2017 Inno, pastel white
1.4T 110Kw, 29k+ km
Odpovědět

Zpět na „Astra K - Motory“