Mlžení skel za studena

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
HeFab
Příspěvky: 265
Registrován: 29 črc 2014, 10:57

Re: Mlžení skel za studena

Příspěvek od HeFab »

Neboj sa ten servomotorček otvoriť a skontrolovať.
Uvidíš, kde sú pripojené vývody na samotný motorček a kľudne tam pripoj napätie, stačí aj pár voltov, napríklad 4 volty, najlepšie jednosmerný zdroj s prúdovou ochranou, motor sa musí točiť. Pozor daj na mechanické dorazy toho prevodu, elektronika v aute motorček pri nadprúde vypne, podobne, ako keď motorček okna narazí na prekážku.
Keď to prepóluješ, motor sa bude točiť opačne.
Môžeš skontrolovať aj potenciometer. Je to všetko na jedno kopyto. V podstate je to detská hračka ;)
servomotor.jpg
Astra K 1.2 Turbo 81kW F12SHL MY2020
Astra H 1.6 Twinport 77kW Z16XEP r.v. 2005 - ex
Astra G 1.4 Twinport 66kW Z14XEP r.v. 2006 - ex
Omega 2.2DTI 88kW Y22DTH r.v. 2001 - ex
Reklama
 

723novy723
Příspěvky: 14
Registrován: 05 zář 2022, 08:45

Re: Mlžení skel za studena

Příspěvek od 723novy723 »

vasekpetr1 píše: 13 lis 2022, 17:25 Zde je zkopírovaná část obrázku pro topení "béčkové" Zafiry z knihy "Jak na to, myslím si, že to bude u tebe obdobné. Vidíš tam to podstatné, že vývody 5,6 jsou motorek klapky a 1,2,3 je potenciometr stavu natočení klapky. Vše je řízeno z ŘJ topení. Ale spíš bych to viděl na mechanický problém klapky. U Oplů častá závada...
Díky moc, mrknu na to. Klapka se hýbe volně, bez mechanického odporu.
723novy723
Příspěvky: 14
Registrován: 05 zář 2022, 08:45

Re: Mlžení skel za studena

Příspěvek od 723novy723 »

Effe píše: 13 lis 2022, 19:08
723novy723 píše: 13 lis 2022, 09:13 Zkoušel jsem měřit napětí mezi pinama a nic. Jen mV.. Jestli to neni motorkem, tak fakt netuším odkud ten drát vede, protože by to bylo asi na rozebrání celýho panelu... Nějaký nápad? Má někdo motorek na vyzkoušení?IMG-8298.jpg
Kam jsi měl přepnutý ofuk oken při měření ?
Nejsem si jistý jestli když je ofuk na přední sklo , tak nejde klapka (motorek) ovládat ...
Tak to je dobrá otázka, to právě nevím. Takže zkusit dát ofuk na nohy, obličej? Vyzkouším a dám echo.
723novy723
Příspěvky: 14
Registrován: 05 zář 2022, 08:45

Re: Mlžení skel za studena

Příspěvek od 723novy723 »

HeFab píše: 14 lis 2022, 08:34 Neboj sa ten servomotorček otvoriť a skontrolovať.
Uvidíš, kde sú pripojené vývody na samotný motorček a kľudne tam pripoj napätie, stačí aj pár voltov, napríklad 4 volty, najlepšie jednosmerný zdroj s prúdovou ochranou, motor sa musí točiť. Pozor daj na mechanické dorazy toho prevodu, elektronika v aute motorček pri nadprúde vypne, podobne, ako keď motorček okna narazí na prekážku.
Keď to prepóluješ, motor sa bude točiť opačne.
Môžeš skontrolovať aj potenciometer. Je to všetko na jedno kopyto. V podstate je to detská hračka ;)
servomotor.jpg
Supr, vyzkouším. Já si říkal,že to je servomotor, ale pak mě trklo,že ten má jen 3 přívody a tahle je 6 pinová (5 kabelů).
723novy723
Příspěvky: 14
Registrován: 05 zář 2022, 08:45

Re: Mlžení skel za studena

Příspěvek od 723novy723 »

Tak záhada vyřešena. Pokud je ofuk na přední sklo, tak přepínání cirkulace nefunguje. Toto platí když se před tím ofuk nenacházel v jiné poloze a nestisklo se přitom tlačítko na vnitřní cirkulaci. Nikde v manuálu jsem to nenašel a nesetkal jsem se s tím ještě u žádného auta. Pokud přepnu na ofuk nohou či obličeje, tak v těchto módech klapka zavírá/otvírá. Když se pak znovu vrátím na ofuk předního skla, tak to začne fungovat taky. Dále když dám režim auto a poté tlačítko cirkulace, opět to funguje jak má.

Díky moc všem za pomoc. Nebýt vás, tak by mě to fakt nenapadlo...
Uživatelský avatar
westler
Příspěvky: 290
Registrován: 08 dub 2018, 10:46

Re: Mlžení skel za studena

Příspěvek od westler »

Já jen doplním že Astra K se v tomto chová dost podobně. Dále jsem vypozoroval že když je nastaveno na maximální chlazení a zapne se klima, tak se automaticky zapne i vnitřní cirkulace, bohužel bez rozsvícení kontrolky. Ono to svou logiku má (rychlejší vychlazení interiéru; zamezení mlžení čelního skla, atd.), ale bohužel vývojáři SW v Oplu zapomněli na ten "nedůležitý" článek v autě (řidiče - aby mu to dali najevo rozsvícením příslušné kontrolky nebo informací na displeji infotainmentu...)
Astra K ST, 2018, 1.6T AT
EX Astra H, 2009, 1.6 Easytronic
Uživatelský avatar
HeFab
Příspěvky: 265
Registrován: 29 črc 2014, 10:57

Re: Mlžení skel za studena

Příspěvek od HeFab »

Moderné autá sú stále viac a viac autonómne :(
Holt je taká doba. Napríklad auto ti nedá vedieť, že práve teraz dobíja akumulátor, že vypaľuje GPF/DPF filter, že zohrieva motor pripájaním klimakopresora, že brzdí motorom pripojením alternátora a rekuperuje,...
V manuáli sa tieto veci ani nedočítaš ;)
Astra K 1.2 Turbo 81kW F12SHL MY2020
Astra H 1.6 Twinport 77kW Z16XEP r.v. 2005 - ex
Astra G 1.4 Twinport 66kW Z14XEP r.v. 2006 - ex
Omega 2.2DTI 88kW Y22DTH r.v. 2001 - ex
Uživatelský avatar
westler
Příspěvky: 290
Registrován: 08 dub 2018, 10:46

Re: Mlžení skel za studena

Příspěvek od westler »

Ano, bohužel je to tak. Nesnáším když se nějaký přístroj chová (=je naprogramovaný) že je chytřejší než uživatel. Ve výsledku všechny tyhle "zjednodušení" přináší více komplikací než užitku. Auto jsem si konfiguroval dle svých představ právě na základě špatných zkušeností - ne bezklíčkové odemykání, ne GPF, ne automatickou klimu, ne OnStar... bohužel Start-stopu se nešlo zbavit. Tohle všechno spolu s dalšími asistenty (jízda v pruzích, odstup, krizové brzdění) dělá z řidiče pouhého uživatele auta který nemusí na nic myslet a téměř o nic se starat :roll:
Astra K ST, 2018, 1.6T AT
EX Astra H, 2009, 1.6 Easytronic
Odpovědět

Zpět na „Corsa E“