Porucha - otáčky na max, hulení, nelze vypnout motor

1998-2004 Astra G klub - http://www.astra-g.cz

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
devalley
Příspěvky: 11
Registrován: 31 led 2022, 20:23

Porucha - otáčky na max, hulení, nelze vypnout motor

Příspěvek od devalley »

Zdravím všechny,
měl jsem poruchu na dálnici (Astra G 1.7 TD). Po startu svítila kontrolka motoru - doplnil jsem olej, kontrolka zhasla. Po cca 20 minutách vjedu na dálnici a zničehonic otáčky na max, z výfuku dým jako z továrny, vytáhl jsem klíč, motor ale přesto běžel, otáčky 6 tis, na řazení či neutrál nereagoval. Vystoupil jsem a utíkal pryč, výfuk stále hulil jak zběsilý, zadýmil celou dálnici, pak vše přestalo, motor zhasl, světla i rádio stále běžely. Teď je auto na odtahu, podle odtahovače praskla hadice od chladiče (zpod auta vytekla kapalina, nikdo mi neřekl, co to bylo). Máte tušení, co to mohlo způsobit, případně jestli je to opravitelné? Chci se připravit na to, co mi příští týden zavolají ze servisu.

Poslední dobou se mi ztrácel olej i chlad. kapalina, ale v servisu nic nenašli, stejně tak na STK - prý stářím a prý mám dolívat (najeto 128 tis KM - auto delší dobu nepoužíváno, RV 98). Jelikož se v tom nevyznám, věřil jsem "expertům" a dolíval a dolíval. Až jsem dolil úplně. :)

Díky moc!
Reklama
 

OnMi
Příspěvky: 465
Registrován: 11 úno 2013, 20:54
Bydliště: JM kraj

Re: Porucha - otáčky na max, hulení, nelze vypnout motor

Příspěvek od OnMi »

Klasicky diesel run-away. Nema smysl to zde znovu prepisovat.
Cely problem, pricina a reseni je popsane ruzne na internetu, napr. zde https://www.denik.cz/zivot-ridice/kdyz- ... 70421.html

S nejvetsi pravdepodobnosti to ma motor za sebou.

A pokud to byl klasicky 1.7TD (ten Opli a ne Isuzu) tak toho asi zas tak skoda nebude. :(
Škoda Enyaq Sportline iV 80 MY2023
Škoda Superb III Combi 2.0TDI MY2017
ex Astra K Innovation 1.4T MY2016.5
ex Vectra C Caravan COSMO Z19DTH MY2008
ex Astra G 1.6 16V MY2000
ex Vectra A 1.7TD MY1994
devalley
Příspěvky: 11
Registrován: 31 led 2022, 20:23

Re: Porucha - otáčky na max, hulení, nelze vypnout motor

Příspěvek od devalley »

To vše vysvětluje. Díky za odpověď!
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 1779
Registrován: 01 úno 2012, 09:35
Bydliště: kutnohorskokolínské pohraničí

Re: Porucha - otáčky na max, hulení, nelze vypnout motor

Příspěvek od Colommbo »

Ahoj! V odkazu přiloženém kolegou je příčina sebevraždy motoru prakticky objasněna, skrzevá vadné turbo začne pohonná jednotka jet na motorový olej. Dochází k tomu opravdu výjimečně, což však je slabá útěcha. V případě manuální převodovky lze motor zastavit, s automatem je v naprosté většině případů hotovo. Jedenáct z deseti mekániků doporučuje připravit se na nejhorší... :?
W124 E320 R6 Coupé 1994
Odpovědět

Zpět na „Astra G“