Výměna brzdových destiček Zafira B/ Astra H

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Dusan_Zafira
Příspěvky: 43
Registrován: 16 bře 2021, 19:07

Výměna brzdových destiček Zafira B/ Astra H

Příspěvek od Dusan_Zafira »

Ahoj, dnes jsem poprvé měnil brzdové destičky (7 let, 100 000km) na Zafiře B
-použil jsem destičky ATE ceramic- podle starého fóra by měly odpovídat prvovýrobě.
U předních nebyla žádná zrada, šlo to montovat kompletně podle knížky "jak na to" resp podle videa "autodoc"
jediný speciální nástroj byl inbus (HEX) velikosti 7 - nástavec na golu, stačí běžná délka
Bylo třeba vyčistit kluzné čepy ( ty které vyšroubujete 7 inbusem), byl na nich nános ztvrdlého sajrajtu v části u závitu.
Mosazný kartáč vše vyřešil.

pro práci na zadních třmenech nemá být zatažená ruční brzda- auto zajistěte kromě rychlosti i klínem, cihlou...
Zadní třmeny jsou poněkud oříšek - ve videu je doporučováno odpojení brzdové hadice, aby byl přístupný horní šroub kluzného čepu.
Jde to i bez toho, použijete vidlicový klíč 13 na šroub a 17 na přidržení čepu.
Pro odstranění brzdiče z místa je lepší vyháknout lanovod ruční brzdy z držáků (je veden dole po rameně nápravy, má 2 držáky.
Šroub nejde kolem brzdové hadičky vyvléknout z díry, zůstává v třmeni.
Správně se šrouby vyměnují- v sadě s destičkami dostanete nové.
Pro další použití původního šroubu (je na něm Loctite) je optřeba ho zcela očistit od loctite (jemný drátěný kartáč+ ideálně loctite čistič 7200, nebo aceton) ale hlavní je ta mechanická očista. Bylo mi doporučeno vzít na šroub závitové očko, ale to je v daném prostoru , navíc s volně lítajícím šroubem dost špatně možné. Na šroub nanést nový loctite 240.

Další chuťovka je zatlačení zadních pístků- pozor maji samostav! pouhým tlakem ho zničíte, musíte ho "zašroubovat" za součastného tlaku.
Dá se zatlačit speciálním přípravkem od Hazetu (kosmická cena) nebo z číny.
Použil jsem kombinaci dřevo - svěrky snad z baumaxu a klíče na rozbrusku.
Pístek má na čelní ploše křížem drážku do které pasují zuby z klíče rozbrusky.
Pístek jsem mírně stáhl svěrkou , nasadil klíč a začal zašroubovávat. Oba zadní brzdiče mají normální pravý závit.
Po otočení pístu o cca 90° je možno svěrku utáhnout. Přílišné utažení (napružení) svěrky se projeví odporem při zašroubovávání.

Dále podle knížky/ videa bez problémů.

Jako chuťovku upozorňuji na nutnost hlídat si hladinu brzdovky- mrcha jedna zatlačením pístků stoupá
a bezpodmínečnou nutnost "našlapání" brzdy před jízdou.

k mazání jsem použil:
-pod prachovku brzdového pístu ATE pastu
https://www.ate-info.de/cs/details/prod ... talienisch
(zde jsem si jistý, tato nerozleptává gumu brzdového systému)

-pod kontaktní plochy brzdová destička- třmen (myslím ty ozuby, ne dosedací plochy na pístek)
měděnou pastu

-na čepy na kterých "plave" třmen vazelínu LV2-3 Toto nemám vyzkoušeno, dosud jsem používal jiné mazivo, pokud s tím bude problém doplním to do fóra.
Opel Zafira B , A18XEL, royal blue "Borůvka"
Reklama
 

mironto
Příspěvky: 40
Registrován: 03 dub 2020, 22:04

Re: Výměna brzdových destiček Zafira B/ Astra H

Příspěvek od mironto »

Ked som menil zadne kotuce pred dvoma rokmi, pouzil som sadu z Alzy a islo to s tym v pohode.
https://www.alza.sk/auto/geko-stlacovak ... 850034.htm
Zafira B (2013) A16XER
Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 186
Registrován: 21 čer 2019, 17:51
Bydliště: Hospoda u Třebíče

Re: Výměna brzdových destiček Zafira B/ Astra H

Příspěvek od vasekpetr1 »

Doporučím zajet na STK na válce, aby sis ověřil funkčnost, protože to "stržení" válečků brzdového válce svěrkou nepoznáš, kolo normálně brzdí, na štěrku udělá i stopu, ale na válcích na STK najednou zjistíš, že síla ruční brzdy neodpovídá požadavku a jedeš ven. Aspoň já s tím měl problém a to jsem si s tou zadní brzdou hrál co nejjemněji.
Zafira B black line, Z19DT, 2008, WIN: W0L0AHM759G0031xx, 210 tkm
...a bydlím v Hospodě - Červené....
MP84
Příspěvky: 18
Registrován: 06 pro 2020, 21:21

Re: Výměna brzdových destiček Zafira B/ Astra H

Příspěvek od MP84 »

Čau. Já na mazání destiček a čepů používám od ATE tuhle pastu:
https://www.ate-info.de/cs/details/prod ... lube-75-ml.
Astra H Caravan 1.6 16v 2006
Dusan_Zafira
Příspěvky: 43
Registrován: 16 bře 2021, 19:07

Re: Výměna brzdových destiček Zafira B/ Astra H

Příspěvek od Dusan_Zafira »

Mironto- ano, toto odpovídá doporučovanému stahováku Hazet. Jen cena je +- normální.

Vašekpetr1- sám za sebe si myslím, že jsem samostavům neublížil.
Opravdu jsem dotahoval svěrku s citem.
Pokud budu mít po zajetí destiček pochybnosti na STK skočím.

MP84... no ona ta ATE 700029 má psánu kompaktibilitu s brzdovou kapalinou.
Používám opravdu jen pod manžetu kolem pístku.
Tebou uváděná ATE 700015 (plastilube) má vysokortepelnou odolnost+ odolnost proti vodě+ nepoškozuje gumu.
Ta by mohla být ideál právě na ty čepy na kterých "plave" brzdič. O snášenlivosti s brzdovkou nepíšou nic.
Opel Zafira B , A18XEL, royal blue "Borůvka"
MP84
Příspěvky: 18
Registrován: 06 pro 2020, 21:21

Re: Výměna brzdových destiček Zafira B/ Astra H

Příspěvek od MP84 »

No jak říkám, destičky a čepy. Kolem pístku jsem nemazal ;)
Astra H Caravan 1.6 16v 2006
MP84
Příspěvky: 18
Registrován: 06 pro 2020, 21:21

Re: Výměna brzdových destiček Zafira B/ Astra H

Příspěvek od MP84 »

Zdravím po nějakém čase. Tak mám za sebou výměnu zadních kotoučů a destiček na mé Astře. Nenašel jsem tady samostatné téma ohledně ruční brzdy, tak to hodím sem. Ručka mi funguje pouze na jednom kole. Pístky jsem zatlačoval přípravkem, tzn. při zatlačování jsem jimi otáčel/zašroubovával je. Normální/provozní brzda funguje na obou stranách. Kotouče byli lakované, takže je na nich účinek vidět. Ale když jsem měl auto zvednuté a zatáhl jsem ruční, tak pravé kolo se bez problémů točí. Lanovod nepodezírám, když jí zatáhnu, tak se páky na obou třmenech stáhnou. Takže spíše podezírám třmen. Má někdo tip kam se zaměřit nebo rovnou vyměnit třmen a nekoumat nad tím? Díky za rady.
Astra H Caravan 1.6 16v 2006
Odpovědět

Zpět na „Astra H - Podvozek“