Správny olej 1.4 92kW

Moderátoři: Astra - R@SAG, mattonecz, klm121, Moderátoři

Odpovědět
frenkyy2
Příspěvky: 57
Registrován: 01 úno 2020, 17:59

Re: Správny olej 1.4 92kW

Příspěvek od frenkyy2 »

Sandal píše: 13 úno 2020, 10:27 V servisnej knížke (SK) je až zápis od technika, takže zapísané, ale NIE napísané, resp.predpísané v SK nie je konkrétny typ.
Samotné označenie hovorí o používaní oleja v teplotách atmosféry.
https://www.volkswagenblog.sk/5w30-co-z ... -guide.png
V používateľskej príručke je pre môj model.
nad -25°C .... 0W30 alebo 0w40
5W30 alebo 5W40

pod -25°C ... 0W30 alebo 0W40
nad -20°C ... 10W30 alebo 10W40
- pre zážihové aj vznetové motory
Takže z toho plynie, že môžem dať od 0W30 po 10W40.
Alebo som to špatne pochopil?
Čo máš Ty napísané v servisnej knižke?
No urcite si to spravne nepochopil este raz opel nariadil zmenu oleja tyka sa to niektorych astíer rok 2018 a rok 2019 vsetky.To co je napisane v knizke je nepodstatne.Olej si tam kazdy moze dat aky chce,je to jeho vec ak nenalejes olej aky predpisuje opel neuznaju ti zaruku.Zmena oleja vyrobcu pocas prevadzky auta ma prednost pred servisnou knihou.Este raz olej sa meni podla win cisla,a tato zmena je od 1.1.2020.Ak by sme isli podla servcisnej knizky tak prve astry mali v manuali dexos 2 ,preco tam neleju tito majitelia dexos 2 ale dexos 1 generacia 2.Preco to vieme v servisnej knizke mam zaskrtnute D1-G2 ale knizka je z januara 2019 na konci je uvedene nejake cislo oleja,a je to prave ten olej ktory nariadil opel 0W-20.Nie je tam zaskrtnuty pre aky motor to znamena ze pre vsetky astry ktore maju oznacenie motora prve cislo D,auta z dpf,na tomto motore su robene nejake zmeny povtrdili mi to aj na SK aj v PL.Nebavime sa tu o tom ci je to dobre alebo zle vsetky auta uz budu davat a mnohe uz davaju roky lahkobezne oleje..Tiez som ostal zaskoceny a je mi to proti srsti.Presiel som vela zdrojov a informaci na zahranicnych forach a aj nasich su tam zaujimave testy a nove studie.Lhkobezny olej neznamena opotrebovanie motora,doba sa meni technologie a materialy tiez,olleje tiez.Honda a japonske auta ,aj skodovky chodia na tieto oleje a idu ako hodinky uz dobrych par rokov..Viem co je viskozoita a ako vsetko funguje.To ze je v tom spotreba a emisie niet pochyb.Teraz mam ocosi vecsiu spotrebu co tam bolo naliate predtym neviem,ale je pravdou ze aj jazdim sviznejsie,tiez asi prejdem na 0W-30 alebo 40 pripadne 5W-30 uvidime :Pisem len preto aby som oznamil zmenu oleja do astry k 2019 ..
Reklama
 

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 212
Registrován: 21 dub 2018, 06:36
Bydliště: Bratislava

Re: Správny olej 1.4 92kW

Příspěvek od Sandal »

Ja toto všetko beriem, vidím, že to máš naštudované, len sa nemôžem zbaviť dojmu, že zamieňaš používateľskú príručku so servisnou knižkou.
V požívateľskej príručke sú udané rôzne oleje.
V servisnek knížke zapíše technik typ oleja, ktorý nalial.
- len toto som si chcel ujasniť
Opel Astra 1,4, ... 74kW, 2018
frenkyy2
Příspěvky: 57
Registrován: 01 úno 2020, 17:59

Re: Správny olej 1.4 92kW

Příspěvek od frenkyy2 »

Sandal píše: 14 úno 2020, 18:13 Ja toto všetko beriem, vidím, že to máš naštudované, len sa nemôžem zbaviť dojmu, že zamieňaš používateľskú príručku so servisnou knižkou.
V požívateľskej príručke sú udané rôzne oleje.
V servisnek knížke zapíše technik typ oleja, ktorý nalial.
- len toto som si chcel ujasniť
To ano to mas pravdu ja som to chcel opravit,ale akosi sa neviem dostat k upravam textu ktory som zverjenil.Zrejme po zobrazeni inym uzivatelom fora to uz nie je mozne/doslo mi to ked som reagoval po druhykrat :-) Ja nie som stotozneny s tym olejom,koli zaruke vsak som do toho siel,rozmyslam ho vymenit. Aj tak budem vzdy menit po 5000 km pri tych cenach v polsku to nie je problem ,dokonca aj priniest svoj olej a kratko byt pri vypusteni atd..Keby som vedel tak ho dam vymenit hned v roku 2019 .
sladas opc
Příspěvky: 1026
Registrován: 08 bře 2011, 10:26

Re: Správny olej 1.4 92kW

Příspěvek od sladas opc »

0w20 extremne ridky a nemuzu si pomoc ale pro ochranu ne moc dobry a hlavne na delsi jizdy.. At si kazdej leje co chce, ale ja osobne zustanu u 5w30 a nemuze se nic stat.. Pokud pouzije clovek normu dexos1gen2 tak je jedno co nalejes.. Urcite to neni jen o tom ze budes lit 0w20 kvuli zaruce to je nesmysl.. Az motor bude mit vice najeto, budes muset stejne prejit na hustejsi
Opel astra K 1.4turbo 110kw..dynamic..led matrix,navi,18bicolor atd..
frenkyy2
Příspěvky: 57
Registrován: 01 úno 2020, 17:59

Re: Správny olej 1.4 92kW

Příspěvek od frenkyy2 »

sladas opc píše: 14 úno 2020, 19:13 0w20 extremne ridky a nemuzu si pomoc ale pro ochranu ne moc dobry a hlavne na delsi jizdy.. At si kazdej leje co chce, ale ja osobne zustanu u 5w30 a nemuze se nic stat.. Pokud pouzije clovek normu dexos1gen2 tak je jedno co nalejes.. Urcite to neni jen o tom ze budes lit 0w20 kvuli zaruce to je nesmysl.. Az motor bude mit vice najeto, budes muset stejne prejit na hustejsi
[/quo

U mna je to len koli zaruke ja vela nenajazdim ked budem mat 15000 km za dva roky bude dobre.A zasa netreba stresovat osobne mam taxikara ktory leje tento olej do auta a ma nebehane cez 450 tisic nic zvlastne sa nekona jasne auto predava kupuje nove.Nikedy boli stresy lebo 5W-30 teraz je to ok.Treba si uvedomit ze vsetko ma svoj vyvoj a ja osobne povazujem za najkvalitnejsie japonske motory a tie tam leju tie oleje 10 rokov auta chodia a su na tom lepsie ako tie nemecke.Tomu sa nikto nevyhne co tam budes davat dalej ?Nic sa diat nebude tie motory su na to stavane.Dokonca tie riedke oleje si dokazu zachovat svoju viskozitu aj pri vysokych teplotach.Viskozitasa nemeni skoro vobec, o tom som nasiel vela dokumentov a faktov,je to ine zlozenie.Naopak oleje kde je viskozita vyzsia tam sa to meni pri teplote A su riedsie ako pri tychto lahkobeznych.Logicky je tu aj fakt vecsia viskozita vecsi odpor,vecsi odpor ale znamena vecsi tlak namahanie na klukovy hriadel loziska atd.Viskozita uz taku rolu nehra skor kvalita a zlozenie oleja.Tie motory uz su uplne inac stavane meterial a presnost je excelentna.Za studena pri startoch vtedy je opotrebovanie motora najvecsie
pri lahkobeznych olejoch je premazanie okamzite.Hustejsi olej sa dlhsie zohrieva co znamena dalsie opotrebovanie motora.Ja mam skor len obavy ze to je u opla este nedoriesena zalzitost.Ine oleje sa uz ani davat nebudu cize tak ci tak vsetci budeme radi ze to bude 0W_20 a nie 0W_16 lebo uz aj po tom sa ide.Nic sa diat nebude auta budu chodit ako chodia doteraz,je to spotrebny material a riesit tu nejake auta na 20 rokov je nezmysel,ta doba je prec,tie auta na to nie su stavane tak 10-12 rokov ked pozeram na karoseriu astry K a astry F ktoru este mam je to na zaplakanie..osobne som za olej 0W-30 ale OW-20 je uz troska na nase pomery privela.To su len moje poznatky nikto s nimi nemusi suhlasit len diskutujeme,ale jedno je iste ine oleje sa uz pouzivat nebudu ,olej nie je len viskozita samotna ,olej je aj zlozenie a to sa zda v tej chvli podstatnejsie.Nic sa nemeni na situacii ze prichadzaju sakra velke problemy zo spalovacimi motormi lebo emisie.Postupom casu nas donutia vyradit spalovacie motroy,a oni ich vyradia...!!Moj nnazor-
sladas opc
Příspěvky: 1026
Registrován: 08 bře 2011, 10:26

Re: Správny olej 1.4 92kW

Příspěvek od sladas opc »

0w20 je jen kvuli emisim a spotrebe, nic vic.. Ty v klidu muzes pouzit 5w30 s normou dexos1gen2 a o zaruku nemuzes prijit, to ze ti to v opelu nekdo rekl, tak ani nevi co rekl, oni vesmes v tech autorizovakach moc nevi..
Opel astra K 1.4turbo 110kw..dynamic..led matrix,navi,18bicolor atd..
frenkyy2
Příspěvky: 57
Registrován: 01 úno 2020, 17:59

Re: Správny olej 1.4 92kW

Příspěvek od frenkyy2 »

sladas opc píše: 15 úno 2020, 11:18 0w20 je jen kvuli emisim a spotrebe, nic vic.. Ty v klidu muzes pouzit 5w30 s normou dexos1gen2 a o zaruku nemuzes prijit, to ze ti to v opelu nekdo rekl, tak ani nevi co rekl, oni vesmes v tech autorizovakach moc nevi..
Ja ak chcem mat zaruku musim dat tento olej co je v systeme nie ze mi to niekto povedal,je to nariadenie oplu,v elektronickom systeme celej europy.Do toho systemu sa mozes v opli pozriet ,cize to nie je ze niekto v opli povedal-Ak tento olej nedas napisu ti tam ze nesuhlasis z vymenou oleja ktory odporuca a nariaduje vyrobca.Tym padom ti automaticky v pripade nejakch problemov opel zaruku zamietne.A nemas pravdu ze len koli emisiam pozri si ake emisie boli pred 10 rokmi.Japonske auta davali tieto oleje preco?Koli emisiam?Blbost emisie vtedy boli uplne na inych smiesnych hodnotach.Honda to uz davala tusim roku 2006 preco asi?Dokonca aj nemci testuju olej 0W_20 na okruhoch a zacina sa to uberat velmi dobyrym smerom .Hustejsi olej neznamena lepsi olej to su nicim nepodlozene famy.Ano niekedy to platilo auta boli ine oleje boli ine.Tie oleje su hlavne koli lspi to mam uz potvrdene aj z nemecka.je cas dat hustejsi olej,pokial budem menit kazdych 5 tisic nevidim dovod na obavy .Olejovy film sa pri tychto olejoch teplotou v podstate skoro nemeni.Kedze tvrdis koli emisiam scasti ano je tam viacero faktorov pojdes na emisnu kontrolu nalejem olej 5-30 a auto ti neprejde kontrolou lebo emisie co potom ?Ja mam motor z gpf,mam zistene ze tie motory presli upravou, vsetky motory uz budu chodit na tento olej a aj chodia uz par rokov,zbytocne stresy nic sa neudeje dalej budu chodit na 0-16 su na to stavane,Doba napreduje.Kto ma 5W-30 nemoze davat 0W-20.Kazdy nech dava to co cche ale prvorade je dat olej ktory odporuca vyrobca lebo ani ty ani ja si ten motor netestoval ani nevyrobil.Po zaruke ak nebdue zrat olej nevidim dovod davat hustejsi na to je casu dost ...Ako som vravel ja som sile povodne vymenit olej 5W-30 .EMISIE SA NEMENILI ROKU 2018-2019 POKIAL SI DOBRE PAMETAM BOLO TO 2017 A VTEDY TAM ISIEL OLEJ 5w-30..jA LEN TVRDIM ZE SA NIC NESTANE AK TAXIKAR UROBIL 450 TISIC KM NA TOM OLEJI A AUTO JE V POHODE SU TO LEN ZBYTOCNE FAMY ,,,LAHKOBEZNE OLEJE FUNGUJU A BUDU FUNGOVAT CIM DALEJ VIACEJ.A ze sa nic nemoze stat?PRAVEZE MOZE ..
Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 212
Registrován: 21 dub 2018, 06:36
Bydliště: Bratislava

Re: Správny olej 1.4 92kW

Příspěvek od Sandal »

frenkyy2 píše: 14 úno 2020, 18:57 Ja nie som stotozneny s tym olejom,koli zaruke vsak som do toho siel,rozmyslam ho vymenit. Aj tak budem vzdy menit po 5000 km pri tych cenach v polsku to nie je problem ,dokonca aj priniest svoj olej a kratko byt pri vypusteni atd..Keby som vedel tak ho dam vymenit hned v roku 2019 .
Frenky, koľko rokov máš záruku na auto?
V Poľsku meníš olej v autorizáku? So zápisom do servisnej knižky?
Opel Astra 1,4, ... 74kW, 2018
sladas opc
Příspěvky: 1026
Registrován: 08 bře 2011, 10:26

Re: Správny olej 1.4 92kW

Příspěvek od sladas opc »

Povez mi co se muze stat kdyz misto 0w20 dam 5w30 s predepsanou normou.. Nestane se motoru vubec nic..
Opel astra K 1.4turbo 110kw..dynamic..led matrix,navi,18bicolor atd..
frenkyy2
Příspěvky: 57
Registrován: 01 úno 2020, 17:59

Re: Správny olej 1.4 92kW

Příspěvek od frenkyy2 »

Sandal píše: 15 úno 2020, 17:41
frenkyy2 píše: 14 úno 2020, 18:57 Ja nie som stotozneny s tym olejom,koli zaruke vsak som do toho siel,rozmyslam ho vymenit. Aj tak budem vzdy menit po 5000 km pri tych cenach v polsku to nie je problem ,dokonca aj priniest svoj olej a kratko byt pri vypusteni atd..Keby som vedel tak ho dam vymenit hned v roku 2019 .
Frenky, koľko rokov máš záruku na auto?
V Poľsku meníš olej v autorizáku? So zápisom do servisnej knižky?
Samozrejme autorizak zapis do elektronickej knizky resp systemu a tiez do servisnej knizky ktoru mas pri kupe auta.
Odpovědět

Zpět na „Astra K - Motory“