Množství oleje Zafira B 1,8XER

Moderátor: Moderátoři

xradr
Příspěvky: 4
Registrován: 19 kvě 2020, 18:31

Množství oleje Zafira B 1,8XER

Příspěvek od xradr »

Ahoj, mám 1,8XER , v mazacím plánu se běžně uvádí 4,5L motorového oleje. Když dám 4,5 jsem poměrně vysoko na měrkou.( nad polem pro maximální množství). Měrka je originál aspoň podle obrázků v návodu na auto.

Aby byla hladina v rozmezí maximální rysky odhaduju to na 3,5L. Máte s tím nějakou zkušenost?
Reklama
 

StanC
Příspěvky: 244
Registrován: 31 bře 2020, 17:00

Re: Množství oleje Zafira B 1,8XER

Příspěvek od StanC »

xradr píše: 19 kvě 2020, 20:17 Ahoj, mám 1,8XER , v mazacím plánu se běžně uvádí 4,5L motorového oleje. Když dám 4,5 jsem poměrně vysoko na měrkou.( nad polem pro maximální množství). Měrka je originál aspoň podle obrázků v návodu na auto. Aby byla hladina v rozmezí maximální rysky odhaduju to na 3,5L. Máte s tím nějakou zkušenost?
Skutečná náplň u nového motoru je naplnění 4.5l oleje. Při výměně oleje pak po vypuštění i následném odkapání zůstává minimálně 0.5 litru oleje v různých mazacích kanálkách a tak se již při výměně oleje nedoplňuje 4,5 litru, ale pouze 3.5 - 4 litry podle množství na měrce (rozdíl mezi spodní ryskou MIN a horní ryskou MAX na měrce je 1 litr). Přebytečné množství oleje odsát, hrozí poškození katalyzátoru a těsnění (simeringu).
xradr
Příspěvky: 4
Registrován: 19 kvě 2020, 18:31

Re: Množství oleje Zafira B 1,8XER

Příspěvek od xradr »

Děkuji za vysvětlení, pro mě velké poučení do budoucna.
StanC
Příspěvky: 244
Registrován: 31 bře 2020, 17:00

Re: Množství oleje Zafira B 1,8XER

Příspěvek od StanC »

xradr píše: 20 kvě 2020, 08:55 Děkuji za vysvětlení, pro mě velké poučení do budoucna.
Nejlépe je při výměně nalít přibližně 3 litry oleje, pak nastartovat a nechat motor běžet na vonoběh asi 2 minuty, až se naplní celý olejový okruh (zhasne kontrolka mazání). Po stopnutí motoru nechat olej asi 5 -10 minut stéci a teprve potom dolít olej na správnou hodnotu. Doporučuje se slabě nad prostřední rysku.
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 1776
Registrován: 01 úno 2012, 09:35
Bydliště: kutnohorskokolínské pohraničí

Re: Množství oleje Zafira B 1,8XER

Příspěvek od Colommbo »

StanC píše: 20 kvě 2020, 08:20Skutečná náplň u nového motoru je naplnění 4.5l oleje. Při výměně oleje pak po vypuštění i následném odkapání zůstává minimálně 0.5 litru oleje v různých mazacích kanálkách a tak se již při výměně oleje nedoplňuje 4,5 litru, ale pouze 3.5 - 4 litry...
To jako vážně...? :o Dobře vím, že z motoru i po důsledném vykapání vyteče úplně všechno, ale aby v motoru zůstalo přes 10% staré náplně...? Který dement to takhle vymyslel...? Mimochodem, u mých dvou předchozích benzínových Omeg i u současného motoru je po výměně náplně docela nesnadné odečíst úroveň hladiny na rysce, jak je náplň čistá. Jak musí vypadat (a fungovat) nový olej ihned po nalití kontaminovaný půllitrem staré náplně...? S doporučením dolít/udržovat úroveň hladiny lehce nad půlkou pole mezi min a max nelze než souhlasit. ;)
W124 E320 R6 Coupé 1994
StanC
Příspěvky: 244
Registrován: 31 bře 2020, 17:00

Re: Množství oleje Zafira B 1,8XER

Příspěvek od StanC »

Colommbo asi budeš překvapen, ale nikdy se mě nepodařilo vypustit úplně všechen olej ani u jedné Astry, vždy doplňuji cca o 0.5 litru méně než je udávaná náplň. Z16XEP (od MR 2005) udávaná náplň 4.5 iltru a dolévám cca 4 litry a u motoru X16SZ udávaná náplň 3.5 liitru a dolévám cca 3 litry. Může to potvrdit i člen Denny a domnívám se, že těch olejů za svou 30ti letou praxi již vyměnil dost. Nakonec není problém vypuštěný olej odměřit kolik toho vyteklo. Je to podobné i u vypouštění chladící kapaliny přes vypouštěcí šroub, kdy také nevyteče úplně všechna kapalina.
Uživatelský avatar
J@ck
Příspěvky: 166
Registrován: 04 dub 2020, 12:54

Re: Množství oleje Zafira B 1,8XER

Příspěvek od J@ck »

Pokiaľ dovolíte priatelia - olejová náplň motoru 18XER je 4,5L, tak ako je to uvedené v Uživateľskej príručke, problém je "v nešťastnom riešení" mierky oleja. Musím plne súhlasiť s Colommbom, pri výmene oleja vytečie skoro všetko, v motore zostane max. 1-1,5dcl oleja, len ho treba nechať aspoň pol hodiny odkapať (ja auto pri výmene oleja vždy postavím mierne do kopca - mám možnosť, pretože bývam v RD). Keď tam uleješ 4L nového oleja, budeš to mať asi 2-3mm pod ryskou MAX.
A pokiaľ chceš zmeriať hladinu oleja, tak auto by malo byť na rovnom povrchu, mierku strč do rúrky tak, aby šráfovaná strana mierky bola otočená smerom k interiéru auta (poprípade po zastrčení ju môžeš ešte otočiť o 90°), potom ju vytiahni a pozri sa na výšku oleja na mierke.
Maximálna výška oleja na mierke je až po hornú časť tej vyšráfovanej plochy, nie po rysku pod vyšráfovanou časťou.
Opel Astra J 1.6 Cosmo - Notchback
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 1776
Registrován: 01 úno 2012, 09:35
Bydliště: kutnohorskokolínské pohraničí

Re: Množství oleje Zafira B 1,8XER

Příspěvek od Colommbo »

StanC: Kolegy Denny(ho) a jeho rad a zkušeností si velmi vážím (už tu na fóru hodně dlouho nebyl), to mi však nebrání v názoru, že zůstat v systému mazání motoru půl litru staré náplně je hodně špatně. A je-li to opravdu skutečnost, pak soudruzi z NDR někde udělali chybu a ne malou. Srovnání s vypouštěním chladícího systému trochu pokulhává, to je zcela jiná (a obecně známá) záležitost. :)
W124 E320 R6 Coupé 1994
StanC
Příspěvky: 244
Registrován: 31 bře 2020, 17:00

Re: Množství oleje Zafira B 1,8XER

Příspěvek od StanC »

Colommbo já netvrdím, že je to v pořádku. Ale bohužel to tak funguje a kolega J@ck se asi trochu upsal, jelikož podle jeho popisu by mu tam zůstalo v motoru ještě více než 0.5 litru oleje. Náplň oleje 4.5 litru se uvádí k prostřední rysce a jelikož dolil pouze 4 litry asi 3 mm pod horní rysku MAX. Rozdíl mezi ryskama MIN a MAX je 2cm (1 litr) tak že přibližně 2mm na rysce je 1 dcl oleje. Šrafovaný dílek je 5 mm, cca 0.25 litru Ten příměr chladící kapaliny jsem uvedl pouze jako přirovnání, když jsme s Dennym diskutovali o vyteklém množství kapalin a tehdy poukázal na příměr, že olej také nevyteče úplně všechen. Nakonec bude nejlépe, když si to každý přeměří, kolik oleje mu skutečně vyteče.
Uživatelský avatar
J@ck
Příspěvky: 166
Registrován: 04 dub 2020, 12:54

Re: Množství oleje Zafira B 1,8XER

Příspěvek od J@ck »

StanC píše: 21 kvě 2020, 07:24 Ale bohužel to tak funguje a kolega J@ck se asi trochu upsal....
Náplň oleje 4.5 litru se uvádí k prostřední rysce ......
@StanC - priateľu, "kolega J@ck" sa vôbec "neupsal", no necháme to tak, nebudeme si "dokazovať, kto na väčšieho".
A náplň oleja 4,5L výrobca uvádza ako maximálne množstvo oleja, ktoré sa do motora môže naliať bez nebezpečia jeho poškodenia (znesie aj trošku viac, je tam malá rezerva), čiže nie po strednú rysku - ako píšeš - ale po horný okraj vyšráfovanej časti rysky (MAX). Keď si myslíš že "kecám", tak skoč do servisu a spýtaj sa niektorého skúseného automechanika (nie nejakého teenagera, tí totižto vedia "veľké kulové" - to nemám z vlastnej hlavy, to je životná skúsenosť pár automechanikov "skôr narodených" s dlhodobou praxou, ktorých poznám).
Opel Astra J 1.6 Cosmo - Notchback
Odpovědět

Zpět na „Zafira B“