Doporučený/možný benzín pro Crosslanda.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
bluenite
Příspěvky: 9
Registrován: 23 dub 2020, 19:19

Doporučený/možný benzín pro Crosslanda.

Příspěvek od bluenite »

Stal jsem se novým vlastníkem tohoto vozu (Enjoy 1.2Turbo 96kW AT6 automat). Mám základní dotaz k palivu: U prodejce výslovně doporučili používat pouze Natural 98. V příručce je ale doporučený typ s oktanovým číslem 95. Čemu dát přednost? Jinak 98 není typ Super? Anebo jsou všechny Natural 95/98? Vím, že 98oktanovým benzínem se nic nezkazí, každopádně mě zajímá, co dát papat baby SUV.
Omlouvám se za možná triviální dotaz, ale rád bych se v tom vyznal trochu víc. Tím spíš, že nyní je všechno podle EU norem, které nejsou právě přehledné (typy E5/E10).
Díky za každou radu.
Petr
Reklama
 

Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 1776
Registrován: 01 úno 2012, 09:35
Bydliště: kutnohorskokolínské pohraničí

Re: Doporučený/možný benzín pro Crosslanda.

Příspěvek od Colommbo »

Na tvém místě bych vyzkoušel obojí a podle toho se zařídil - jednou prožité je lepčí než desetkrát slyšené, čtené. Vysleduješ projev a reakce motoru, spotřebu, jízdní (ne)pohodu. Bez ohledu na to, co ti kdo bude radit/doporučovat. Jak jednoduché, milý Watsone... ;) Domnívám se, že nakonec skončíš u prémiového paliva (N98 popř. víc.) A pokud se tu ve vlákně pak podělíš o své zkušenosti, bude to jen dobře. :)
W124 E320 R6 Coupé 1994
Uživatelský avatar
westler
Příspěvky: 286
Registrován: 08 dub 2018, 10:46

Re: Doporučený/možný benzín pro Crosslanda.

Příspěvek od westler »

Pokud máš benzínový motor s přímým vstřikováním, tak je hlavní "strašák" karbon a jeho úsady (zejména na sacích ventilech, které se u nepřímovstřikových motorů čistily samy směsí benzínu se vzduchem). Tankování prémiových (aditivovaných) paliv může proces tvorby karbonu zpomalit, stejně tak tomu lze pomoci včasnou výměnou oleje (např. po 15tis km), a další.

Co se týká značení benzínů tak je to jednoduché - E5 znamená že benzín obsahuje 5% biosložky, E10 pak 10%. Každá země to má trochu jinak, u nás se nyní prodává E5 a časem bude nahrazen E10. Prémiová paliva mají taky biosložku, ale místo běžného lihu se používá ETBE které má vhodnější vlastnosti (neváže vodu, zlepšuje výhřevnost a oxidační stabilitu paliva, aj.)
Astra K ST, 2018, 1.6T AT
EX Astra H, 2009, 1.6 Easytronic
sladas opc
Příspěvky: 1026
Registrován: 08 bře 2011, 10:26

Re: Doporučený/možný benzín pro Crosslanda.

Příspěvek od sladas opc »

Za me rozhodne 98 oktan.. Verva, vpower atd.. Ono kdyz to budes stridat, rozdil jen tak nepoznas, ono trva nez se jednotka prizpusobi..
Opel astra K 1.4turbo 110kw..dynamic..led matrix,navi,18bicolor atd..
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 1776
Registrován: 01 úno 2012, 09:35
Bydliště: kutnohorskokolínské pohraničí

Re: Doporučený/možný benzín pro Crosslanda.

Příspěvek od Colommbo »

Nepsal jsem střídat, psal jsem vyzkoušet. Jinak vpodstatě souhlasím. ;) Slovo vpodstatě jsem přidal proto, že je-li výrobcem doporučen benzín N95, zatímco dle prodejců či zkušeností uživatelů je vhodnější prémiové palivo, bude někde něco asi trošku špatně... 8-)
W124 E320 R6 Coupé 1994
Uživatelský avatar
Astra - R@SAG
Moderátor
Příspěvky: 531
Registrován: 02 dub 2020, 13:26
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučený/možný benzín pro Crosslanda.

Příspěvek od Astra - R@SAG »

bluenite » poslal jsem soukromou zprávu.
Předešlé vozy: Opel Astra F 1.4 8v - 1992
Současný vůz: Opel Astra G 1.4 16v ECOTEC - 2003
Současný vůz: Opel Astra G 1.4 16v Twinport - 2006
Současný vůz: Opel Astra J 1.4 Turbo 88kW/120k - 2015
WEB: astra-rasag.cz - vše o Opelech.
sladas opc
Příspěvky: 1026
Registrován: 08 bře 2011, 10:26

Re: Doporučený/možný benzín pro Crosslanda.

Příspěvek od sladas opc »

Vyrobce taky doporucuje menit olej po 30ti a je to totalni hovadina.. Za me urcite premiove palivo a kor kdyz se jedna o primovstrik.. Ja osobne davam do astry furt plus aditiva millers petrol ecomax
Opel astra K 1.4turbo 110kw..dynamic..led matrix,navi,18bicolor atd..
Uživatelský avatar
Astra - R@SAG
Moderátor
Příspěvky: 531
Registrován: 02 dub 2020, 13:26
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučený/možný benzín pro Crosslanda.

Příspěvek od Astra - R@SAG »

Tak podtrřeno a sečteno:

Doporučuji tankovat aditivované palivo, díky přímeho vstřiku a tvorbě karbonu. Nadále hrozí praskání pístních kroužků. Nadále motory 1.2 Turbo 96kW je dodáván s několika variantami pístů, podle toho pro jaký stát je motor dodáván. Případně tankovat N-95 a přidávat aditivum vlastní např. VIF. Nadále interval výměny oleje po max 10-12 000km, do olejové lázně je namáčet rozvodový řemen a pokud se často nemění olej, tak se rozvodový řemen začne loupat. To může učvat sítko v olejové vaně a tím se motor začne hůře mazat. Nadále výměnu svíček po max. 40 000km. i přestože doporučeno v 60 000km.

Rozvodový řemen se má měnit po 10 letech nebo 180 000km. Doporucuji výmšnu co 6 let a nebo 60 000km. Převodový oléj v automatické převodovce měnit co 5 let, nebo 60 000km.

Mám i dalších mnoho info i servisní plán.
Předešlé vozy: Opel Astra F 1.4 8v - 1992
Současný vůz: Opel Astra G 1.4 16v ECOTEC - 2003
Současný vůz: Opel Astra G 1.4 16v Twinport - 2006
Současný vůz: Opel Astra J 1.4 Turbo 88kW/120k - 2015
WEB: astra-rasag.cz - vše o Opelech.
Effe
Příspěvky: 16
Registrován: 09 pro 2018, 20:48

Re: Doporučený/možný benzín pro Crosslanda.

Příspěvek od Effe »

Mám rok Opel Grandland se stejným motorem , při koupi v ADOPu jsem se na volbu paliva ptal a bylo mi řečeno , že 98 okt palivo není nutno používat , ale je to samozřejmě možné . Většinou , ale tankuju 98 ku .
Opel Grandland X 1.2 Turbo
Uživatelský avatar
Astra - R@SAG
Moderátor
Příspěvky: 531
Registrován: 02 dub 2020, 13:26
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučený/možný benzín pro Crosslanda.

Příspěvek od Astra - R@SAG »

Pokud člověk plánuje mít Grandlanda na 10 a více let, chce se vyhnout potížím s motorem, tak jak jsem to popisoval víše, tak tankováním lepšího paliva a častější výměna oleje, prodlouží délku života motoru a v konečném případě i náklady.

Jsem v kontaktu s 2 vlastníky Grandlanda a oba tankovali N-95 + VIF, po pár měsících přešli na MOL EVO PLUS 100, svížila se spotřeba, motor je tižší a lépe reaguje.

Na delších trasách díky MOL EVO PLUS 100 mají nižší spotřebu cca o 0,6 - 0,7lit/100km, ve městě dlouhodobě cca 0,3lit/100km. Tím pádem se náklady o tolik nezvednout.
Předešlé vozy: Opel Astra F 1.4 8v - 1992
Současný vůz: Opel Astra G 1.4 16v ECOTEC - 2003
Současný vůz: Opel Astra G 1.4 16v Twinport - 2006
Současný vůz: Opel Astra J 1.4 Turbo 88kW/120k - 2015
WEB: astra-rasag.cz - vše o Opelech.
Odpovědět

Zpět na „Crossland X“