Alternativní rozměry ráfků

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 3
Registrován: 27 říj 2018, 10:12
Bydliště: náchod

Alternativní rozměry ráfků

Příspěvek od ransom »

Ahoj, jsem tady nový.
Složil jsem zálohu, auto bude až v březnu. Benzín 1,4/103kW. Z fabriky bude postavené na litých kolech s obutím 215/60 R17. Zimáky budu pořizovat samozřejmě až na následující sezónu, aby zbytečně nehnily. Takže je na ně skoro rok času, ale stejně chci mít dopředu ujasněno, jestli je dát na stejný rozměr nebo na 16". Kde se vlastně (kromě techničáku) dají přípustné alternativní rozměry vykoukat?
Reklama
 

Uživatelský avatar
westler
Příspěvky: 286
Registrován: 08 dub 2018, 10:46

Re: Alternativní rozměry ráfků

Příspěvek od westler »

Ahoj, přesný seznam alternativních rozměrů pneu obvykle souvisí od výbavy (větší kola u vyšších výbav) a motoru (u silnějších motorů se kvůli větším brzdám nevlezou malá kola) a je uveden pouze v TP. Obecné info (bez hmotnostních a rychlostních indexů) lze najít např. v:

• katalogu příslušenství na webu opel - https://www.opel-accessories.com/opel_a ... Dch_slitin

• katalogu Mokka X, str. 28 a str. 32 - https://www.opel.cz/vozidla/mokka-x/ke-stazeni.html

Osobně mám zkušenost na Mocce zimní 215/55/18 - není to nijak tvrdé a jsou maximálně zachovány jízdní vlastnosti (na ty 2-3 týdny v roce kdy je u nás sníh to je ideální)... mínusem je cena gum a omezený výběr.
Astra K ST, 2018, 1.6T AT
EX Astra H, 2009, 1.6 Easytronic
Sunman
Příspěvky: 1328
Registrován: 22 čer 2011, 23:06

Re: Alternativní rozměry ráfků

Příspěvek od Sunman »

Ja by som to urobil takto:
A/ stiahol by som si Návod na daný model auta zo stránky Opel.cz/sk a prečítal si aké kolesá sú montované na auto.
Okrem toho je tam kapitola "reťaze" a tam je väčšinou len jeden rozmer kolies na ktoré sa reťaze na dajú namontovať aby ti nemlátili o blatníky. Zbytočné? Hm...
Bývam tiež v oblasti, kde sneží málo, ale rodina chce na zimu na Martinské hole - bez reťazí ťa tam nepustia. Dtto nejaká náhodná zimná dovolenka v Rakúsku, Taliansku..

B/ Opel snáď dáva k novému autu zimné pneu ?
Takže by som si zistil ako to je u tvojho dealera. Ako verný oplista mám možnosť si vybrať, kolegovia v ČR to mali podobne.

Otázka či 17" alebo 16" je tak ako píše kolega u niektorých modelov daná automaticky väčšími kotúčmi na ktoré 16" nejdú nasadiť.
Cenový rozdiel medzi 16" a 17" je nulový.
Výrobcovia pneu ti jednoznačne všetci odporučia väčšie kolesá, ktoré majú väčšiu dotykovú plochu a tým lepšie vlastnosti pre záber na snehu aj pre brzdenie.
Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 3
Registrován: 27 říj 2018, 10:12
Bydliště: náchod

Re: Alternativní rozměry ráfků

Příspěvek od ransom »

Díky!
Inu, ptal jsem se rychleji než hledal. Návod jsem už měl stažený, ale než jsem se (po večerech v posteli) prokousal až na stranu 235, trvalo mi to.
Opel zimáky momentálně nedává grátis a ani to neřeším, protože slevu na voze budu mít tak velkou, že mě nějakých 1000€ za zimní kola určitě nezabije. Auto bude poskládané na míru a od ledna do března bude na krámě v Náchodě jako demo - reálně hrozí do 500km nájezdu, ale taky možná jen 100. Přikoupit si je můžu, ale výběr je omezený.
Žiju sice v podhůří, ale opravdová zima začíná až někde za Trutnovem. Do hor se nevypravuju, do práce to mám 10km po E67, ročně se vejdu do 10 tisíc. Na zimákách tudíž řeším spíš komfort než extrémy (to bych šel rovnou do čtyřkolky). No, ptám se, protože doteď jsem jezdil třicet roků s menšími auty, kola do 15".
Výhledově asi budu uvažovat o stejném rozměru jako z fabriky (215/60 R17). Zatím jsem si vykoukal gumy Nokian WR D4. Nebo máte nějaký lepší tip?
Uživatelský avatar
mattonecz
Moderátor
Příspěvky: 2267
Registrován: 06 čer 2016, 16:19
Bydliště: Praha

Re: Alternativní rozměry ráfků

Příspěvek od mattonecz »

D4 mám na Astre. Jsou spíš na sníh, který moc nehrozí. Jinak asi A4
2022 Audi A4 Allroad 40TDI 150kw
ex 2022 Audi Q5 50 TDI - 3.0 V6 TDI 210kw
ex 2016 Astra 1.4T 92KW
Sunman
Příspěvky: 1328
Registrován: 22 čer 2011, 23:06

Re: Alternativní rozměry ráfků

Příspěvek od Sunman »

pokiaľ jazdíš do 10000km tak si mal možno uvažovať o celoročných pneu a ušetriť si komplikácie s ventilkami. Za 5 rokov dve sady neodjazdíš a vyhodíš zostarnuté pneu s plným dezénom.

Zimné Nokiany boli to najhoršie čo som kedy zažil - už v živote nikdy. Reálne meranie na dráhe v škole šmykov, nie pocity.
Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 3
Registrován: 27 říj 2018, 10:12
Bydliště: náchod

Re: Alternativní rozměry ráfků

Příspěvek od ransom »

Do celoročních jít nechci. I na Wartburga jsem dával poctivé letní a zimní. Ventilky už to tolik neprodraží.
Zatím dík.
Sunman
Příspěvky: 1328
Registrován: 22 čer 2011, 23:06

Re: Alternativní rozměry ráfků

Příspěvek od Sunman »

predpokladám, že celoročné Pneumant z Wartburga a dnešné celoročné predsa len budú trochu rozdiel.
Osobne som tiež za letné+zimné ale pri 10t km ročne to znamená, že zrejme nemusíš za každú cenu na cesty keď je ľad a hlboký sneh.
Odpovědět

Zpět na „Mokka X“