Opel Astra SportsTourer - informace před koupí

Pokud kupujete nebo už jste koupili Opel Astra K, podělte se o zkušenosti.

Moderátoři: Astra - R@SAG, mattonecz, klm121, Moderátoři

Odpovědět
kubajz8
Příspěvky: 5
Registrován: 04 úno 2022, 15:01

Opel Astra SportsTourer - informace před koupí

Příspěvek od kubajz8 »

Ahoj všem,

rozhodl jsem se pro koupi Astry SportsTourer (před faceliftem), tedy r.v. 2015-2018 jestli se nepletu a potřeboval bych si sjednotit a ujastnit některé informace.
Dokázali byste mi prosím pomoci?

Motor
Jsem fanoušek spíše benzínových motorů, ale co jsem tak četl tak to vypadá, že se budu muset u Astry spíše přiklonit k naftové variantě.
Z diskuzí jsem pochopil, že 1.4 turbo (benzín) byl problémový motor zatimčo u nafty 1.6CDTI je zapotřebí si akorát pohlídat stav rozvodů a jaký byl používán olej (Dexos 0W20 byl tuším doporučován?) a jinak by to mělo bez problémů, souhlasí?
Co vím, tak se dělali ještě nějaké dvoulitry, ale těch na bazarech moc není a tak sem si o nich nic ani nezjišťoval.
Zapomněl jsem ještě na nějakou motorizaci, která se dělala pro tento konkrétní model 2015-2018?

Převodovka
Na koupi nijak nespěchám, ale co tak sleduji nabídku na bazarech tak poměr automat vs manual je tak 3:7, tedy si nedělám nijak velké naděje, že bych sehnal Astru ve specifikaci, která by se mi líbila a ještě byla s automatem :-)
Otázkou je, zda to nakonec není lepší volba? Přecijen budu kupovat ojetinu a nikdo mi nezaručí jak se bývalý majitel k vozu choval a jak často měnil v převodovce olej.
Zaznamenali jste nějaký problém s automatickou převodovkou v tomto modelu? Napadá vás na co si dát pozor?

Infotainment
Zde by mě zajímalo, zda se dá říct, že každá Astra s velkou obrazovkou (Navi900 tuším?) má podporu AndroidAuto a Apple CarPlay či to nelze takto snadno poznat?

Sedačky
Víte prosím někdo kolik typů sedadel se pro tento model Astry dělalo? Nemám teď namysli speciální funkce sedadel jako je odvětrávání, masáže a výhřev jako spíše jejich ergonomické zpracování a materiály.
Byl jsem se podívat v bazarech po Praze a některé kousky měli doopravdy moc pohodlné sedadla, zřejmě to byly ty s AGR certifikací - top strop :-)

Stupně výbavy
Zde se trochu ztrácím jelikož na oficiálních stránkách opel jsou již novější Astry po faceliftu včetně nových motorizací a stupně výbav jsou i jinak pojmenovány.
Nevíte někdo o nějakém odkazu, kde by bylo rozepsáno co která výbava obsahovala?
Případně odkaz ze kterého by se dalo vyčíst konkrétní výbava po zadání VIN?

Záruka
Rozumím tomu dobře, že základní záruka na Opel Astra ST byla dva roky a poté bylo možné ji prodloužit na pět let, kde byla součástí i výměna rozvodového řemenu? Nebo jsem to špatně pochopil a byla pro všechny pětiletá záruka?

A na konec - kde kupovat?
Nemáte někdo tip odkud nejbezpečněji koupit ojetou Astřičku?
Napadá mě se koukat po bazarech, které prodávají vozy po operáku z firem.
Mnoho kusům právě v těchto letech končí pětiletá záruka a tak by se mohli více objevovat v inzerci.
Láká mě zejména to, že mám jistotu toho, že vůz jezdil pouze k autorizovaným servisům a kilometry nikdo nestáčel.
Co si o tom myslíte? Či máte jiné doporučení?

Předem děkuji všem za odpovědi!
Reklama
 

Uživatelský avatar
Papír
Příspěvky: 22
Registrován: 30 led 2019, 21:19

Re: Opel Astra SportsTourer - informace před koupí

Příspěvek od Papír »

Ciao,
posílám odkaz, kam jsem nahrál Ceník 2018, katalog 2017 a manuál k rádiu.
https://www.uschovna.cz/zasilka/UYZ2HF7ZWPUDEIF6-KFS/

Snad ti bude jasné jaká byla motorizace, výbavy, sedačky, rádia. Toto platí jen pro ČR. Jinde byli výbavy jinak sestavené.

Jinak nejlepší motor pro Astru je benzínový 1,6T. Pokud chceš automat, není se třeba bát 1,4T 110 kW.
Astra K 1,4T innovation
Mokka 1,4T 103 kW AT.
kubajz8
Příspěvky: 5
Registrován: 04 úno 2022, 15:01

Re: Opel Astra SportsTourer - informace před koupí

Příspěvek od kubajz8 »

Ahoj,

mockrát díky za ceník - to mi určitě spoustu věcí objasní a také za informaci ohledně 1.4T!
Benzínová 1.6T by byla super, bohužel ta je mimo moji představu o ceně :D
Nejvíce je na trhu 1.6CDTI u kterých co sem tak pročítal si mám dát pozor na rozvody a jinak by to mělo být v pohodě.
kejlycz
Příspěvky: 11
Registrován: 01 úno 2021, 19:41

Re: Opel Astra SportsTourer - informace před koupí

Příspěvek od kejlycz »

Jo, podle informaci z nemeckeho fora to vypada, ze 1.6CDTI trpi jen problemy s rozvodovym retezem. Nektere mohou mit i problem s prevodovkou (bordel z nekvalitniho tesneni prevodovky pronikal do brzd, to se pak resilo svolavackou), ale to zalezi na konktretnim kusu, napsal bych do Opla VIN a zeptel se jich, jestli na tebou vybrane auto jsou nejake svolavacky.
Ja si koupit 1.4 bez turba z roku 2018 a jsem spokojeny, jezdim jen par kilometru po meste (proto jsem nechtel turbo, ani trivalec) a na to je to auto fajn, ale jestli jezdis hodne mimo mesto/dalnice, tak to asi nebude to prave;-)
Sedacky mam obycejne, takze lepsi, nez treba O3, ale AGR jsou urcite lepsi, Nemci to dost resi, ale na ty moje cesty jsou v pohode.
Popis vybav neni, ale na strankach opel.cz si muzes stahnout manualy ke vsem modelum (pozor, jsou podle roku modelu, ne podle roku uvedeni do provozu, vicemene jsou stejne, ale kazdy rok se par malickosti menilo).
Zaruka byla zakladni 2 roky, ale dala se (pri koupi, nebo behem prvnich 2 let) dokoupit az na 5 let. Ja kupoval necele 3 roky stare auto od soukromnika, chtel jsem 2-3 roky stare, ale bohuzel prakticky vsechny auta z operaku mely jenom zakladni vybavu (radio bez Android Auto a Carplay, jen s LED displayem a bez dotykoveho ovladani)
Navi 900 prvni 2 roky Android Auto nemela (jen Carplay), pak uz se do ni standartne davalo, takze jestli si vyberes auto tak do RV 2016, dej si pozor. Android Auto se da dohrat i do starsich (a dost lidi si nechalo radio aktualizovat, takze Android Auto uz ma), obcas se to resi na nemeckem foru, udela to jen autorizovany servis, prehrani trva pry to trva 2-5 hodin, a stoji to par tisic (nekdo platil 80EUR, nekdo 350,zalezi na servisu).
kubajz8
Příspěvky: 5
Registrován: 04 úno 2022, 15:01

Re: Opel Astra SportsTourer - informace před koupí

Příspěvek od kubajz8 »

Nikde jsem se nedocetl, zda je lepsi nafta s 81kw nebo 100kw co se případné poruchovosti a nakladu na opravy týče.. dokazal by nekdo srovnat? Nebo jde jen o elektronicky snížený výkon na v případě 81kw a mechanicky jsou totožné?

Děkuji
Uživatelský avatar
mattonecz
Moderátor
Příspěvky: 2267
Registrován: 06 čer 2016, 16:19
Bydliště: Praha

Re: Opel Astra SportsTourer - informace před koupí

Příspěvek od mattonecz »

minimálně tam je jiné turbo, jinak nevím. 1.6T by byl ideál :)
2022 Audi A4 Allroad 40TDI 150kw
ex 2022 Audi Q5 50 TDI - 3.0 V6 TDI 210kw
ex 2016 Astra 1.4T 92KW
kejlycz
Příspěvky: 11
Registrován: 01 úno 2021, 19:41

Re: Opel Astra SportsTourer - informace před koupí

Příspěvek od kejlycz »

Jak pise @mattonecz , motor je stejny, jen turbo jine (a asi i pisty, vstriky).
Jinak existuji 110PS i 136PS motory ve dvou verzich, Ecotec a Ecoflex, maji sice stejny vykon, ale jinak optimalizovane spalovani, start/stop system a o dost posunute zprevodovani. Prvni je standard, druha o neco drazsi a ekologictjsi verze (pry je linejsi, ale s vyssi maximalkou, Opel ho nejspis delal proto, aby se dostal pod pod mez emisi, za ktere by musel platit pokutu), to melo asi smysl jen v Nemecku, kde se za ten ekologictejsi motor pak platila o dost nizsi silnicni dan. A samozrejme proto je i verze 110PS a 136PS, u 110PS je mirne nizsi spotreba/emise a silnicni dan je pak taky o neco nizsi, nez u 136PS verze.
Co se srovnani poruchovosti a nakladu tyce, nevim, na nemeckem foru resi s temi motory asi stejne problemy, rozvodovy retez, obcasne problemy se spojkou, problemy s IL900 (casto nefunguje display, nema Android Auto, neprehrava z USB a tak).
Jestli umis nemecky, muzes si neco precist na
www tecka astra pomlcka k pomlcka forum tecka de
kubajz8
Příspěvky: 5
Registrován: 04 úno 2022, 15:01

Re: Opel Astra SportsTourer - informace před koupí

Příspěvek od kubajz8 »

Ahoj,

děkuji za informace.
Musím říct, že jsem byl v autobazarech doposud zmaten tim označením ecotec/ecoflex - díky za objasnění.
Astra se mi v téhle cenové kategorii/segmentu vzhledově líbí nejvíc a nabízí hezkou výbavu, ale ty rozvody u dieselu na který by případně asi padla volba mě vážně děsí.. na druhou stranu když nebudu přehlížet řachtavý zvuk řetězu a budu to včas řešit, tak bych se nějakého KO motoru mohl vyvarovat, že?

Kdybyste náhodou někdo plánoval poslat svoji Astru 1.6CDTI do světa tak pište a nějak se třeba domluvíme :-)
Uživatelský avatar
sova
Příspěvky: 172
Registrován: 10 črc 2017, 08:14
Bydliště: Praha

Re: Opel Astra SportsTourer - informace před koupí

Příspěvek od sova »

Planuju poslat 1.4T 92kW do sveta az mi vyrobi Grandlanda :D
Presler
Příspěvky: 3
Registrován: 26 lis 2021, 22:05

Re: Opel Astra SportsTourer - informace před koupí

Příspěvek od Presler »

Mě přijde, že na ty rozvody je taková "tajná svolávačka". V mrazech jsem měl pocit, že jsou hlučnější, tak jsem se na to v servisu optal a očividně Opel vydal v roce 2020 nějaké modifikované díly a mění to zadarmo, tedy ne celé rozvody, ale hlavní řetěz + modifikované díly. Možná by se s nimi dalo domluvit, že by se vyměnili celé rozvody a zákazník zaplatil jenom díly a práci navíc. Taky se do auta dává olej 0W-20 místo původního 5W30.

Výbava asi nejde z VIN rozklíčovat, já mám auto zaregistrované přímo u Opelu a stejně tam konkrétní výbava nikde napsaná není, pouze výbavový stupeň.

Infotainment - dávaly se dva, Intellilink R4.0 - 7" obrazovka (typicky bez navigace, ale dělal se i s ní). Všechny verze umí Android Auto i CarPlay, ale u starších verzí softwaru Android Auto stejně blbne a člověk se nevyhne updatu (chtějí za to 2500, bohužel servis musí zaplatit Opelu za licenci). Navi 900 - 8" umí Android Auto snad až od června 2016. Systémy se dají rozeznat jednoduše, Navi 900 má dvě kolečka (dole vlevo a uprostřed), R4.0 jen jedno.

Sedačky bych si tipl, že se dělaly troje. Obyč, obyč s nastavitelnou bederní opěrkou (pro vyšší výbavy) a za příplatek AGR.

Ještě taková maličkost, od MY17 se do auta dává silnější USB bez 3.5mm audio in. U starších verzí auto nabíjí pouze 0.5 A, což v dnešní době telefon skoro nenabije.

Pomineme-li strašáka v podobě rozvodů, tak se mi s 1.6CDTi 110 jezdí hezky a rozhodně teda lépe než se soudobým 1.6 TDI. Teď je svolávačka na emise a přijde mi, že po updatu softwaru motoru akorát auto žere víc nafty. Bohužel teď jezdím jiné trasy, tak to nemůžu úplně porovnat nebo palubní počítač přesněji měří, ale to taky nemůžu porovnat :D ).

Ceník 2016:
https://autoperiskop.cz/wp-content/uplo ... -Cenik.pdf
Odpovědět

Zpět na „Kupujeme Astru K“