Vysoká spotřeba oleje - Combo tour 1,6 Z16SE benzin, 2004

Moderátor: Moderátoři

trojank
Příspěvky: 11
Registrován: 07 říj 2020, 15:22

Vysoká spotřeba oleje - Combo tour 1,6 Z16SE benzin, 2004

Příspěvek od trojank »

Ahoj, podědil jsem tohoto Oplíka, STK prošel bez problémů. Ale zaráží mě jedna věc, auto si bere dost oleje, tak litr na 1000 km. Auto předtím stálo šest let v garáži, jezdilo jen na technickou, na tachometru 150 tis. Sice se píše v návodu, něco v tom smyslu, že může být zvýšená spotřeba oleje, ale tohle mi připadá dost. Mám ještě přes dvacet let starou Audinu v benzínu, na tachometru přes 300 tis. a nedoléval jsem nikdy ani kapku.
Proto mám dotaz, jestli se s tím někdo setkal? Napadlo mi, jestli by nepomohl výplach motoru s odkarbonováním?
Díky za jakoukoliv radu.
Reklama
 

Uživatelský avatar
kroup
Příspěvky: 31
Registrován: 03 lis 2015, 15:08

Re: Combo tour 1,6 Z16SE benzin, 2004

Příspěvek od kroup »

Měl jsem Z16XE, nevím jak přesně mechanicky jsou ty motory shodné, takže ber s rezervou. Ale tyhle benzínový šestnáctistovky jsou tím známy, je to příšernej motor. Trpí snad na úplně všechno co může způsobovat žraní oleje - zakarbonování výfukových ventilů, zapékání pístních kroužků i vybroušení stěny válců (ztráta ovality). Pokud už máš takovou spotřebu, dlouhodobé řešení které se dá rozumně udělat pravděpodobně neexistuje, pomohla by leda GO s výbrusem. Za chvíli neprojde emisema, protože nespálený olej zničí katalyzátor. Dekarbonizace nemá naději pomoct, je to jen vyhazování peněz.
Astra J Sports Tourer, A20DTH, 2012
Předchozí: Astra G Caravan Njoy, Z16XE, 2003
trojank
Příspěvky: 11
Registrován: 07 říj 2020, 15:22

Re: Vysoká spotřeba oleje - Combo tour 1,6 Z16SE benzin, 2004

Příspěvek od trojank »

Díky, to jsi mě nepotěšil. Ještě zkusím přeměřit tlaky ve válcích. Někde na netu jsem narazil na informaci, že velkou spotřebu oleje způsobují špatná gufera dříků ventilů. Nemohl by to být tento problém?
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 1772
Registrován: 01 úno 2012, 09:35
Bydliště: kutnohorskokolínské pohraničí

Re: Vysoká spotřeba oleje - Combo tour 1,6 Z16SE benzin, 2004

Příspěvek od Colommbo »

Ahoj! Ano, ztvrdlá gufera dříků ventilů příčinou být mohou a ve spojení s jinými už zmíněnými nešvary také téměř s jistotou budou. O spojení s jinými problémy píšu záměrně a ze své zkušenosti - Omega 2.6 V6 spotřeba oleje cca třičtvrtě litru na tisíc km, po výměně gufer (24ks) už za 12tis.km žádné dolévání. To však musí být zbytek motoru v pořádku. Na odkarbonování taky nevěřím, notabéne mohlo by nadělat víc škody než užitku. Pokud ale motor šest let jen stál, může se časem aspoň trochu rozjezdit. Může, ale taky nemusí. Jezdi, kontroluj a dolívej olej a uvidíš.
P.S. Jen ještě drobné poopravení - v případě válců se nejedná o ztrátu ovality, nýbrž naopak o její možný vznik vlivem kývavého dvousměrného pohybu ojnic a jejich tlakem na píst, ve směrech kolmo ke klice se z původního kruhového průřezu válce vytvoří velmi mírný ovál. ;)
W124 E320 R6 Coupé 1994
trojank
Příspěvky: 11
Registrován: 07 říj 2020, 15:22

Re: Vysoká spotřeba oleje - Combo tour 1,6 Z16SE benzin, 2004

Příspěvek od trojank »

Ahoj Colommbo, diky za odpověď. Teď je jen otázkou jestli mi to kamarád udělá, je to korunová záležitost, ale práce jak na kostele. Tuším, že to znamená sundat hlavu, jen by mě zajímalo, jestli to jde udělat v garáži a nemusí být na to nějaké speciální přípravky? Auto je jinak v pohodě, udržované, garážované a bez rezu. Prvních 130. tisíc najelo za 3.roky většinou na trase Budějky-Praha (jezdil s ním kámoš). Pak jsem ho koupil tatíkovi, a jen popojíždělo a poslední roky stálo.
Auto jen se hůř rozjíždí studené. Má tendenci cukat na jedničku, ale přisuzuju to elektronickému pedálu plynu. Tipuju, že ho má. Ještě bych se zeptal na dvě věci. Mám zkusit auto pořádně protáhnou na dálnici nebo ho jen s ním normálně denně jezdit do práce? Šel by do auta dodělat tempomat (koupit z nějakého benzínového vraku Corsy) nebo je to moc velký zásah?
Díky
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 1772
Registrován: 01 úno 2012, 09:35
Bydliště: kutnohorskokolínské pohraničí

Re: Vysoká spotřeba oleje - Combo tour 1,6 Z16SE benzin, 2004

Příspěvek od Colommbo »

Ano, motor Z16XE elektronický pedál plynu a el. škrtící klapku (tzv. e-gas) opravdu má. Nemyslím si však, že by tyto věci byly příčinou horšího rozjíždění při studeném motoru (mooožná zasviněná klapka...) Osobní zkušenost s Omegou Y26SE (taky e-gas) - když jsem si ji pořídil, musel jsem po studeném startu počkat aspoň minutku-dvě, než se motor maličko probudil a prohřál, jinak jsem měl problémy jako ty - při rozjezdu motor cukal a velmi špatně šel za plynem, jakmile se trošku ohřál, reagoval už správně. Jen k tomu ještě u zahřátého motoru houpaly volnoběžné otáčky. Diagnostika nic, čištění škrtící klapky pomohlo na pár kilometrů, uvažovalo se i o její výměně, nakonec se jako příčina ukázala vadná váha vzduchu, po její výměně motor šlapal jak hodinky. Což nemusí být tvůj případ, jen moje vlastní zkušenost s motorem vybaveným e-gasem. Taky jsem z něj měl při pořízení auta osypky, ale za celých téměř deset let a 170tis.km žádný problém.
Co se dodělání tempomatu týče, právě s ohledem na el. škrtící klapku to nevidím jednoduše - tempomat (Omega jej měla) funguje právě už (a pouze) na základě spojení el. klapky s řídící jednotkou motoru a pedálem plynu... :?
A myslím, že lepší než auto/motor protáhnout po dálnici (sice vyšší avšak stálá rychlost) bude pojezdit s ním na okreskách a hodně střídat rytmus jízdy a otáčky motoru. Ale až po jeho dobrém zahřátí (včetně oleje.) ;)
W124 E320 R6 Coupé 1994
StanC
Příspěvky: 243
Registrován: 31 bře 2020, 17:00

Re: Vysoká spotřeba oleje - Combo tour 1,6 Z16SE benzin, 2004

Příspěvek od StanC »

Auto jen se hůř rozjíždí studené. Má tendenci cukat na jedničku, ale přisuzuju to elektronickému pedálu plynu. Tipuju, že ho má.

Motor Z16SE 64kW má také již elektonický pedál plynu.
Nemohlo by to škubání dělat čidlo teploty nasávaného vzduchu - časování motoru?
https://opel.7zap.com/cs/car/x01/p/1/26-0/ položka č. 1
Katalogové číslo GM 12129596 (Opel 12 38 079) pro motory Z14SE, Z16SE, Y16YNG, Z16YNG
Příklad: https://autodilos.cz/vyhledavani?search=12129596
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 1772
Registrován: 01 úno 2012, 09:35
Bydliště: kutnohorskokolínské pohraničí

Re: Vysoká spotřeba oleje - Combo tour 1,6 Z16SE benzin, 2004

Příspěvek od Colommbo »

Colommbo píše: 15 říj 2020, 10:19 ...motor Z16XE elektronický pedál plynu a el. škrtící klapku (tzv. e-gas) opravdu má...
Omlouvám se za chybu, ano, správně mělo být Z16SE. :oops: Naštěstí Z16XE má e-gas taky... 8-)
W124 E320 R6 Coupé 1994
trojank
Příspěvky: 11
Registrován: 07 říj 2020, 15:22

Re: Vysoká spotřeba oleje - Combo tour 1,6 Z16SE benzin, 2004

Příspěvek od trojank »

Díky moc všem za rady. Čidlo zkusím vyměnit, to je korunová záležitost.
trojank
Příspěvky: 11
Registrován: 07 říj 2020, 15:22

Re: Vysoká spotřeba oleje - Combo tour 1,6 Z16SE benzin, 2004

Příspěvek od trojank »

Ahoj,
tak jsem auto protáhl pořádně okreskama a denně s ním jezdím. Spotřeba oleje klesla na cca 0,6 litrů na 1000 km, což udává manuál povolenou spotřebu. Používám olej Total QUARTZ 9000 Energy 5W-40.
Díky :-))
Odpovědět

Zpět na „Technická Sekce“