Snímanie obsadenosti sedadla

Moderátor: Moderátoři

StanC
Příspěvky: 243
Registrován: 31 bře 2020, 17:00

Re: Snímanie obsadenosti sedadla

Příspěvek od StanC »

Nejlépe bude když to osobně vyzkoušíš. Posaď vzadu nepřipoutaného staršího spolujezdce (18+) a rozjeď se.
Potom uvidíš zda to bude něco signalizovat na kontrolkách nebo nějakým zvukovým signálem.
Podle EU by měla být již nová vozidla od září 2019 vybavena detekcí obsazenosti zadních sedadel.
Evropská unie formálně odsouhlasila novelu předpisu EHK OSN, který bude od září 2019 vyžadovat u všech nových vozidel upozornění na nezapnuté bezpečnostní pásy na všech předních i zadních sedadlech. Dosavadní předpisy EU, platné od roku 2009, vyžadovaly upozornění na nezapnutý bezpečnostní pás pouze na sedadle řidiče.Na předních sedadlech bude systém detekovat obsazenost a v případě nezapnutí pásu spustí při nastartování zvukový signál. Na zadních sedadlech budou požadavky nižší – signalizace se spustí pouze v případě, je-li pás nezapnutý během jízdy. ETSC dlouho bojovalo o pokročilou detekci nezapnutých bezpečnostních pásů na předních i zadních sedadlech.
Reklama
 

Uživatelský avatar
HeFab
Příspěvky: 265
Registrován: 29 črc 2014, 10:57

Re: Snímanie obsadenosti sedadla

Příspěvek od HeFab »

Takže to mám otestované.
Výsledok testu je taký, ako sme viacerí predpokladali ;)
Vzadu to vie zistiť len rozopnutie pásu počas jazdy.
Ak sa dozadu niekto posadí a nezapne sa, auto nič nezistí :(
Žiadna detekcia obsadenosti na zadných sedadlách ani v MY2020 neexistuje :?
Otázka je, k čomu je takýto systém vôbec dobrý :?:
Iba otravuje pískaním, ak sa niekto zozadu chystá vystúpiť a odopne sa ešte predtým, ako auto úplne zastavilo. :|
Možno to má slúžiť ako tlačítko STOP v autobuse pri zástavke na znamenie :mrgreen:
A vodič takto nezabudol niekoho vyložiť :mrgreen:
Astra K 1.2 Turbo 81kW F12SHL MY2020
Astra H 1.6 Twinport 77kW Z16XEP r.v. 2005 - ex
Astra G 1.4 Twinport 66kW Z14XEP r.v. 2006 - ex
Omega 2.2DTI 88kW Y22DTH r.v. 2001 - ex
Pito24
Příspěvky: 38
Registrován: 07 zář 2016, 06:42

Re: Snímanie obsadenosti sedadla

Příspěvek od Pito24 »

Mne to vyhovuje, nemusím sa otáčať či sú deti pripútané a keď sa skôr odopnú viem o tom. Inak to čidlo obsadenosti na strane spolujazdca, pár krát sa mi stalo, že to keď je ľahšie dieťa buď vôbec nezachytí ako keby tam nikto nesedel alebo v zime pri aut. ohreve sedadiel ich nezapne.
Astra J ST 2013, cosmo 121KW
Astra k ST, innovation 1.6T, MY17,5
Uživatelský avatar
HeFab
Příspěvky: 265
Registrován: 29 črc 2014, 10:57

Re: Snímanie obsadenosti sedadla

Příspěvek od HeFab »

@Pito24 Neviem, či sa rozumieme, auto nezistí, či sa tvoje deti pripútali, auto vie zistiť len to, že sa počas jazdy odopli, ak predtým pripútané boli.
Astra K 1.2 Turbo 81kW F12SHL MY2020
Astra H 1.6 Twinport 77kW Z16XEP r.v. 2005 - ex
Astra G 1.4 Twinport 66kW Z14XEP r.v. 2006 - ex
Omega 2.2DTI 88kW Y22DTH r.v. 2001 - ex
Pito24
Příspěvky: 38
Registrován: 07 zář 2016, 06:42

Re: Snímanie obsadenosti sedadla

Příspěvek od Pito24 »

Ale zistí, nemám to až tak presne odsledované, ale vždy po obsadení zadných sedadiel sa mi zobrazí tá trojica na prístrojovke a ukazuje, ktoré sedadlo je pripútané (svieti zeleno) a ktoré nie. Potom to samozrejme zmizne a zobrazí až keď sa niekto počas jazdy odopne.
Predpokladám, je to tak, že ak sa aspoň jeden pasažier vzadu pripúta vyskočí hláška čo ma informuje o celkovom stave ak sa nezobrazí nič viem, že sa nikto nepripútal. Ale preverím to.
Astra J ST 2013, cosmo 121KW
Astra k ST, innovation 1.6T, MY17,5
Uživatelský avatar
HeFab
Příspěvky: 265
Registrován: 29 črc 2014, 10:57

Re: Snímanie obsadenosti sedadla

Příspěvek od HeFab »

OK. Skús to preveriť, pretože to nedáva zmysel.
Ja som to preveroval tak, že sa dozadu posadila dospelá osoba a nepripútala sa. Auto bolo ticho.
Len aby si nežil vo falošnej istote, že to auto dokáže zistiť. Moje auto to nedokáže :(
Nie je tam k tomu žiadny hardware :x
Sú tam len kontakty v zámkoch bezpečnostných pásov, nič viac.
Zámky pásov vzadu 2.jpg
Astra K 1.2 Turbo 81kW F12SHL MY2020
Astra H 1.6 Twinport 77kW Z16XEP r.v. 2005 - ex
Astra G 1.4 Twinport 66kW Z14XEP r.v. 2006 - ex
Omega 2.2DTI 88kW Y22DTH r.v. 2001 - ex
StanC
Příspěvky: 243
Registrován: 31 bře 2020, 17:00

Re: Snímanie obsadenosti sedadla

Příspěvek od StanC »

HeFab píše: 12 srp 2020, 07:36 Ja som to preveroval tak, že sa dozadu posadila dospelá osoba a nepripútala sa. Auto bolo ticho. Len aby si nežil vo falošnej istote, že to auto dokáže zistiť. Moje auto to nedokáže. Sú tam len kontakty v zámkoch bezpečnostných pásov, nič viac.
Podle známého to má také WV Golf podobně, signalizace pouze zapnutých pásů.
Také pak zjistil, když se zadní spolujezdec připoutal nechtěně do prostředního
zámku. Tak svítilo zapnuté prostřední sedadlo, ačkoliv seděl na kraji sedadla.
Pito24
Příspěvky: 38
Registrován: 07 zář 2016, 06:42

Re: Snímanie obsadenosti sedadla

Příspěvek od Pito24 »

Ranný štart - zobrazí sa zadná trojica, všetko v sivom. Po 2-3 s zhasne. Po otvorení zadných dverí a nasadnutí pasažiera sa rozsvieti 3-ca opäť. Ak sa pasažier pripúta dané sedadlo sa rozsvieti na zeleno. Ak nie 3-ca zhasne.
Príručka o tom hovorí jasne
Príručka o tom hovorí jasne
Jas som nikdy netvrdil, že na zadných sedadlách je čidlo obsadenosti. Mám vyhrievanie sedadiel, ide tam viac káblov. Neviem s istotou povedať, či to tam je alebo nie. Keďže mám často vzadu det. sedačku predpokladal som v predchádzajúcom príspevku, že musí byť aspoň jeden pripútaný aby sa zobrazila 3-ca čo tiež nie je pravda.

Opäť len môj predpoklad. Asi je v kontrole zobrazovania zahrnutý štart a aj otvorenie zadných dverí. Tým všetkým som chcel povedať len to, že nejaká aj keď nepriama kontrola, tam je aj pri zapnutí pásov aj pri odopnutí. Nie ako sa tu tvrdilo, že neviem nič len sa mi zrazu niekto počas jazdy odopne. :)
Astra J ST 2013, cosmo 121KW
Astra k ST, innovation 1.6T, MY17,5
Uživatelský avatar
HeFab
Příspěvky: 265
Registrován: 29 črc 2014, 10:57

Re: Snímanie obsadenosti sedadla

Příspěvek od HeFab »

Máš displej vyššej úrovne ;)
Ale aj tak si to vieš preveriť napríklad takto:
Niekto sa posadí dozadu a nepripúta sa. Na základe otvorených a následne zavretých zadných dverí sa na displeji zobrazí sivá trojica pasažierov zadných sedadiel. Ak sa pasažier zapne do zámku pásu, patričná pozícia z tej trojice sa na krátky čas zobrazí na zeleno. Ale ak ty v tom momente sa na displej nepozeráš a zadný pasažier sa nezapne, ikonky zadných pasažierov po chvíli zhasnú a auto už nič viac nezobrazuje, pretože nemá žiadne ďalšie informácie zo žiadnych snímačov. Vtedy sa auto správa tak, ako keby si otvoril zadné dvere, hodil na zadné sedačky svoj napríklad notebook a dvere zatvoril.
Ale áno, ako píšeš, nejaká nepriama kontrola to je, lebo ak si vodič uvedomí, v ktorom momente sa má zapozerať na displej, tak odpozoruje, že či sa zadný pasažier hneď na začiatku pripútal.
Astra K 1.2 Turbo 81kW F12SHL MY2020
Astra H 1.6 Twinport 77kW Z16XEP r.v. 2005 - ex
Astra G 1.4 Twinport 66kW Z14XEP r.v. 2006 - ex
Omega 2.2DTI 88kW Y22DTH r.v. 2001 - ex
Odpovědět

Zpět na „Technická Sekce“