Náhle přestala fungovat klimatizace

Opel Astra J 2010+

Moderátoři: Astra - R@SAG, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
kroup
Příspěvky: 31
Registrován: 03 lis 2015, 15:08

Náhle přestala fungovat klimatizace

Příspěvek od kroup »

Po cestě od moře mi z ničeho nic umřela klimatizace. Normálně chladila, dojel jsem do kolony a vypnul motor. Po dalším nastartování už šel jen teplý vzduch. Ovládací panel se tváří normálně, ikonky na displeji se mění, kontrolky na tlačítkách svítí. V motorovém prostoru je vidět, jak po zapnutí klimatizace tlačítkem sepne ložisko a začne se točit. Ale kompresor ani nezatíží motor, nezmění se spotřeba (normálně na volnoběh s klimou stoupla třeba z 0,8l/h na 1,1l/h). Auto se tváří, že je vše v pořádku, žádná chybová hláška, žádné uložené chybové kódy.
Čekám, že to bude mrtvý kompresor. Ale ještě mě zaujalo cosi na ložisku - vypadá to jako by z něj něco lezlo ven, nějaká špína, třeba ztvrdlé mazivo (zkusím pak udělat fotku). Mohlo se stát, že v ložisku umřela spojka a i když se ložisko točí, tak nepřenáší točení na kompresor? A dá se vůbec ložisko se spojkou na kompresoru vyměnit?
Astra J Sports Tourer, A20DTH, 2012
Předchozí: Astra G Caravan Njoy, Z16XE, 2003
Reklama
 

Uživatelský avatar
westler
Příspěvky: 286
Registrován: 08 dub 2018, 10:46

Re: Náhle přestala fungovat klimatizace

Příspěvek od westler »

A co tahle situace: před vypnutím motoru bylo v okruhu hraniční množství náplně, během jízdy došlo k mírnému úniku a po opětovném startu čidlo vyhodnotilo že v klimatizaci není dostatečná náplň (dle tlaku) a nespustí kompresor :?:
Astra K ST, 2018, 1.6T AT
EX Astra H, 2009, 1.6 Easytronic
Uživatelský avatar
kroup
Příspěvky: 31
Registrován: 03 lis 2015, 15:08

Re: Náhle přestala fungovat klimatizace

Příspěvek od kroup »

Zmizelému chladivu moc nevěřím. Pokud není tlak v okruhu, čekal bych chybovou hlášku. Navíc, náplň byla kontrolovaná na jaře, za 9 let bez úniku.
Astra J Sports Tourer, A20DTH, 2012
Předchozí: Astra G Caravan Njoy, Z16XE, 2003
Uživatelský avatar
Astra - R@SAG
Moderátor
Příspěvky: 529
Registrován: 02 dub 2020, 13:26
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhle přestala fungovat klimatizace

Příspěvek od Astra - R@SAG »

Záleží kdy byla provedena kontrola náplně klimatizace a množství oleje pro mazání kompresoeu, které se dodává při odsátí starého chladiva a pak plnění nového.

Já po 5 letech jsem měl únik chladiva 0, ale scházelo mi cca 6ml oleje. Pokud je tam málo oleje, časem dojde k zadření kompresoeu.

Určitě byl nechal překontrolovat chladivo a těstnost klimatizace. Tak stejně mi odešla klimatizace na Astře G a nakonec se našla dirka v hadici. Může být i poškozený chladič klimatizace od kamínku, nebo zimní soly
Předešlé vozy: Opel Astra F 1.4 8v - 1992
Současný vůz: Opel Astra G 1.4 16v ECOTEC - 2003
Současný vůz: Opel Astra G 1.4 16v Twinport - 2006
Současný vůz: Opel Astra J 1.4 Turbo 88kW/120k - 2015
WEB: astra-rasag.cz - vše o Opelech.
Sunman
Příspěvky: 1328
Registrován: 22 čer 2011, 23:06

Re: Náhle přestala fungovat klimatizace

Příspěvek od Sunman »

A/ žiadny alarm ku klimatizácii nie je. Takže pokiaľ chladivo ušlo proste nezopne kompresor ale auto nebude ukazovať nič
B/ že ti tesnosť kontrolovali je fajn. Prvé auto pred tebou ti mohlo kamienkom preraziť chladič klímy, ktorý je za maskou prvý na rane
alzafir
Příspěvky: 129
Registrován: 22 dub 2012, 20:50
Bydliště: Ostrava

Re: Náhle přestala fungovat klimatizace

Příspěvek od alzafir »

Kompresor nesepne pokud není dostatečný tlak v systému a nefunguje spojka. Jestli ti po zapnutí sepne spojka a vidíš, že se to čí vnější kroužek na řemenici kompresoru, je spojka v pořádku a tlak minimálně takový, že to ještě stačí na zapnutí kompresoru. Ale může už být tak málo náplně, že to prostě nechladí. Kluk teď na Háčku úplně náhodou odhalil volný šroub na spoji u hadic ke kompresoru, dobře 2 otáčky? Stačilo pohnout hadicema a bylo slyšet, že to syčí. Dotaženo, chladí, ale tlak jistě šel dolů. Ještě nebyl čas to hodit na diagnostiku a ověřit.
Takže i když vše naoko funguje, chladit klimatizace opravdu nemusí.
A píšeš, že to drží už 9 let :o , to už je napováženou s životností kondenzátoru klimy.
Zafira 2,2DTi Elegance 2005, Y22DTR, Diag. OP COM (EN v.1.39)
Uživatelský avatar
kroup
Příspěvky: 31
Registrován: 03 lis 2015, 15:08

Re: Náhle přestala fungovat klimatizace

Příspěvek od kroup »

Takže nakonec je to skutečně ve spojce klimakompresoru. Praskla přítlačná deska, otáčení ložiska se tak nepřenášelo do kompresoru. Dá se vyměnit samostatně, celkem 2500,- půl napůl náhradní díl a práce.
Astra J Sports Tourer, A20DTH, 2012
Předchozí: Astra G Caravan Njoy, Z16XE, 2003
Odpovědět

Zpět na „Astra J“