Zvýšené otáčky.

Moderátoři: Astra - R@SAG, Moderátoři

Odpovědět
marsas
Příspěvky: 12
Registrován: 27 čer 2020, 21:55

Zvýšené otáčky.

Příspěvek od marsas »

Zdravím všechny.
Astra J, benzín 1,6, A16XER, 2010.
Je u těchto vozů normální, že když je teplota motoru zhruba v rozsahu 15-30 stupňů, tak po nastartování jsou otáčky 1100 a okamžitá spotřeba 4 litry?? Po třiceti vteřinách otáčky spadnou na klasických 850 a spotřeba tak 0,7 l. Při nastartování za mrazu, nebo za vyšší teploty motoru jsou otáčky normálně 850. Nevím zda to takhle má být a nebo je něco špatně na sw řídící jednotky?
Reklama
 

Uživatelský avatar
J@ck
Příspěvky: 166
Registrován: 04 dub 2020, 12:54

Re: Zvýšené otáčky.

Příspěvek od J@ck »

Mám ten istý motor (A16XER) a robí mi to podobne, zvýšené otáčky po naštartovaní mám pri studenom motore aj v lete aj v zime - v chladnejšom čase o trošičku vyššie ako v teplejšom. Spotrebu a čas zvýšeného voľnobehu som nesledoval. Je to niečo ako "automatický sitič".
Opel Astra J 1.6 Cosmo - Notchback
StanC
Příspěvky: 243
Registrován: 31 bře 2020, 17:00

Re: Zvýšené otáčky.

Příspěvek od StanC »

Zjednodušený popis regulace motoru. Motor po nastartování pracuje pouze s přednastavenou mapou v ECU (řídící jednotka motoru) hrubé nastavení okolo 1100ot. s otevřenou smyčkou OL bez jemné regulace paliva a lambda sondy na základě výstupu čidel teploty chladící kapaliny i teploty nasávaného vnějšího vzduchu (proto v chladnějším období to trvá trochu déle). Tyto otáčky postupně se zvyšováním teploty chladící kapaliny klesají až na volnoběžné otáčky okolo 850ot. kdy se přibližně při teplotě chladící kapaliny okolo 40°C regulační smyčka CL uzavře a motor již pracuje s jemnou regulací paliva přes lambda sondu. Při teplém startu podle vyhodnocených veličin ze snímačů pracuje motor přímo s jemnou regulací.
xzar
Příspěvky: 59
Registrován: 01 dub 2020, 00:40

Re: Zvýšené otáčky.

Příspěvek od xzar »

@StanC : a já chtěl jen napsat, že je to normální a dělají to všechny motory po studeném startu :)

Ale jinak skvělé vysvětlení ;)
Astra ST 2015 100kW DTH Cosmo
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 1772
Registrován: 01 úno 2012, 09:35
Bydliště: kutnohorskokolínské pohraničí

Re: Zvýšené otáčky.

Příspěvek od Colommbo »

Přílišné pozorování vozu škodí zdraví... :lol:
W124 E320 R6 Coupé 1994
marsas
Příspěvky: 12
Registrován: 27 čer 2020, 21:55

Re: Zvýšené otáčky.

Příspěvek od marsas »

Dík za vysvětlení, ale je divné že právě když je teplota motoru např 5, 10, 40 stupňů, tak normální start. :) Ale když má těch 15-30, tak zvýšené otáčky. :?
Uživatelský avatar
J@ck
Příspěvky: 166
Registrován: 04 dub 2020, 12:54

Re: Zvýšené otáčky.

Příspěvek od J@ck »

xzar píše: 11 črc 2020, 21:21 @StanC : a já chtěl jen napsat, že je to normální a dělají to všechny motory po studeném startu :)
Colommbo píše: 11 črc 2020, 21:44 Přílišné pozorování vozu škodí zdraví... :lol:
:lol: Krátke a vystižné. Máte bod chalani. ;)
Niekedy na vyčerpávajúcu odpoveď stačí jedna veta.
Opel Astra J 1.6 Cosmo - Notchback
StanC
Příspěvky: 243
Registrován: 31 bře 2020, 17:00

Re: Zvýšené otáčky.

Příspěvek od StanC »

J@ck píše: 11 črc 2020, 22:23
xzar píše: 11 črc 2020, 21:21 @StanC : a já chtěl jen napsat, že je to normální a dělají to všechny motory po studeném startu :)
Colommbo píše: 11 črc 2020, 21:44 Přílišné pozorování vozu škodí zdraví... :lol:
:lol: Krátke a vystižné. Máte bod chalani. ;)
Niekedy na vyčerpávajúcu odpoveď stačí jedna veta.
Omlouvám se, že jsem si dovolil popsat zjednodušenou regulaci motoru po startu :) .
Uživatelský avatar
J@ck
Příspěvky: 166
Registrován: 04 dub 2020, 12:54

Re: Zvýšené otáčky.

Příspěvek od J@ck »

Nemyslel som to v zlom, len je potrebné si uvedomiť, že na plnohodnotnú odpoveď niekedy stačí "len" jednoduchá odpoveď a nie to komplikovať zložitým vysvetľovaním princípu softwérovej regulácie otáčok. Pokiaľ by mal niekto záujem "ísť do hĺbky problému" alebo sa podrobnejšie zoznámiť s problémom, tak buď si to vyhľadá na netu alebo si "o to priamo povie". Myslím, že nie je potrebné sa takto podrobne rozpisovať, pretože nie každý má potrebný rozhľad alebo vzdelanie na tak špecifické a odborné vysvetlenie, skrátka-jednoduchá otázka - jednoduchá odpoveď.
(osobne viem o čom si písal, no až tak zjednodušene popísané to nebolo)
Opel Astra J 1.6 Cosmo - Notchback
Odpovědět

Zpět na „Astra J - Motory“